Jak zbudować czytnik RFID?
Nie da się ukryć, że zbudowanie całego systemu RFID nie należy do najłatwiejszych. Jedną z najważniejszych kwestii jest czytnik RFID. Z pewnością jego wybór jest dość skomplikowany. Pomimo wszystko warto skupić się na kilku kluczowych aspektach, które mogą zawęzić zakres poszukiwań. Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik RFID? Dlaczego wyjścia antenowe mają tak duże znaczenie? Jaka moc czytnika wydaje się być najbardziej optymalna? Jakie sposoby komunikacji czytników można wyróżnić? Które z pozostałych aspektów mogą mieć znaczenie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik RFID?
Być może wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czytnik RFID to bardzo ważny element w każdym przedsiębiorstwie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest identyfikowanie osób i towarów. Na rynku znaleźć możemy jednak wiele tego typu urządzeń, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i aspektami wizualnymi. Tak więc podczas zakupu czytnika warto skupić się na wyjściach antenowych. Nie bez znaczenia jest odpowiednia moc czytnika, a także możliwie najkorzystniejszy sposób komunikacji. Ważne są również inne czynniki, które w praktyce mogą okazać się kluczowe. Każdy z tych elementów opisany jest w dalszej części artykułu, aby poznać niezbędne szczegóły w danym temacie.
Wyjścia antenowe – dlaczego mają tak duże znaczenie?
Jak zapewne dość łatwo się domyślić – czytnik RFID UHD to część całego systemu. Jest to najważniejszy element, jednakże nie jedyny. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie możliwości oferuje nam przyszły czytnik. Nie bez znaczenia jest kwestia współpracy z innymi elementami systemu, czyli z antenami. Najbardziej istotna w tym przypadku jest liczba wyjść antenowych. To właśnie ona decyduje o liczbie anten, od których czytnik będzie otrzymywał sygnały. Przykładowo jeśli planujemy nieskomplikowany system RFID UHF, wówczas w zupełności wystarczą dwa wyjścia antenowe.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej jest wyjść, tym lepiej. Jak to jest możliwe? Otóż okazuje się, że dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy. Wystarczy, że kupimy jeden czytnik, który to obsłuży przykładowo cztery anteny. Jest to w sposób szczególny rozsądne rozwiązanie dla właścicieli parkingów czy też dla osób specjalizujących się w branży hotelowej. W takich lokalizacjach właściwie każda antena ma ogromne znaczenie. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, kluczowy wpływ może mieć możliwość ustawienia dowolnie wybranej przez nas mocy na każdą antenę osobno. W konsekwencji możliwe jest swobodne konfigurowanie systemu w zależności od potrzeb.
Jaka moc czytnika wydaje się być najbardziej optymalna?
Kolejnym kluczowym elementem podczas budowy całego systemu RFID jest moc czytnika. Ma ona bezpośredni wpływ na to, jakim zasięgiem będzie mogło pochwalić się urządzenie. Jest to więc określenie maksymalnej odległości, w jakiej może znajdować się od pobliskich anten. Jeśli porównamy ze sobą specyfikację techniczną najpopularniejszych czytników, wówczas możemy dojść do wniosku, że wartości te różnią się o około 30 dBm. Dzieje się tak, bowiem maksymalna moc systemów została ustalona ustawowo, co w praktyce oznacza, że nie możemy jej przekroczyć.
Zobacz koniecznie:
Jakie sposoby komunikacji czytników można wyróżnić?
Nie bez znaczenia dla nas jest także liczba i rodzaj interfejsów komunikacyjnych. Wpływają one na to, jak funkcjonalny jest czytnik, a także decydują o tym, że jego zintegrowanie z wykorzystanym przez nas sprzętem będzie łatwe. Co ciekawe – nie musimy martwić się o to, że nasz czytnik nie będzie mógł porozumieć się z innymi zewnętrznymi urządzeniami. Co to oznacza w praktyce? Otóż to czytnik musi się do nas dostosować, a nie odwrotnie. Dlatego też różnorodność komunikacyjnych interfejsów powinna być możliwie największa – jest to dla nas zdecydowanie wygodniejsze.
Pozostałe aspekty, które mogą mieć znaczenie
Istnieją również nieco inne aspekty, które w praktyce także maja ogromne znaczenie. Przede wszystkim interesująca jest kwestia zasilania. Jest to ściśle powiązane z tym, w jakim miejscu znajduje się czytnik. Co godne podkreślenia – ma to również bezpośredni wpływ na samą instalację. W zależności od wyboru zmianie może ulec cena, a także poziom zaawansowania. Najbardziej powszechna jest tradycyjna instalacja, jednakże doprowadzenie kabla może okazać się nieco problematyczne. Zdecydowanie rozsądniejsze jest zasilanie PoE – dostarczanie energii elektrycznej z wykorzystaniem skrętki. Podczas wyboru czytnika RFID nie bez znaczenia jest również wyjście przekaźnikowe. Czytnik, który posiada wyjścia przekaźnikowe umożliwia nam przykładowo bezpośrednie sterowanie bramą, szlabanem, drzwiami. W praktyce oznacza to, że dodatkowy kontroler będzie jedynie stratą pieniędzy. Nasz czytnik zajmie się tym, pod warunkiem, że posiada wcześniej wspomniane wyjścia przekaźnikowe.