Jakie pytania zadaje psycholog w czasie terapii?
Pacjenci, którzy decydują się uczęszczać na psychoterapię często nie wiedzą, czego właściwie powinni się spodziewać. Nie są świadomi tego, jakiego rodzaju pytania mogą usłyszeć. Które z nich mogą paść podczas psychoterapii indywidualnej i nie tylko? Czy powinny zdziwić pacjenta? Odpowiadamy.
Pierwsze spotkanie
Podczas pierwszego spotkania na terapii indywidualnej dobry psycholog zadaje bardzo podobne pytania niezależnie do przypadłości pacjenta. Przede wszystkim będzie on chciał się dowiedzieć, dlaczego pacjent zdecydował się na terapię. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna informacja. Największe szanse na odniesienie sukcesu mają osoby, które decyzję o leczeniu podejmują samodzielnie. Specjalista zapyta, czy wcześniej uczęszczaliśmy na terapię. Jeśli tak, będzie chciał poznać diagnozę, jaką postawił jego poprzednik. Terapeutę interesuje również, czy cierpimy na jakiekolwiek schorzenia oraz czy przyjmujemy jakieś leki. Jest to bardzo istotne, wbrew pozorom, pytanie. Dlaczego? Ponieważ niektóre leki mogą powodować na przykład stany depresyjne. Tymczasem choroby tarczycy mogą przyczyniać się do braku umiejętności kontrolowania emocji. Nie zdziwmy się, jeśli specjalista zleci nam wykonanie jakichkolwiek dodatkowych badań. Na pierwszym spotkaniu terapeuta zapyta, z jakiego rodzaju problemem przychodzimy. Naszym zadaniem jest jest postawienie diagnozy, ale powinniśmy umieć określić, z czym dokładnie mamy problem. Terapeuta może także zapytać o to, czy w rodzinie występowały podobne do naszego przypadki. Pytania mogą mieć charakter czysto formalny. Przykładowo będziemy musieli określić, ile czasu tygodniowo możemy poświęcić na terapię. Jest to ważne w kontekście doboru jej rodzaju. Kolejne spotkania wyglądają nieco inaczej, a zależą one od charakteru terapii.
Terapia dla par
Terapia małżeńska ma na celu ustalenie źródeł problemu małżonków oraz naukę tego, jak z nimi walczyć. Specjalista zapyta więc, jak postrzegamy drugą osobę i jej rolę w naszym związku. Może być zainteresowany tym, jakie uczucia do niej żywimy oraz o co obwiniamy. Mogą paść pytania dotyczące tego, jak często para ze sobą rozmawia. Terapeutę interesuje również sposób rozwiązywania problemów w rodzinie. Nie zdziwmy się, jeśli padnie pytanie dotyczące naszych relacji z rodzinami i rodzeństwem. Chodzi bowiem o to, aby ustalić, jak wyglądały relacje w naszej rodzinie. Często bowiem powielamy pewne wzory zachowań i relacji, choć nie zawsze świadomie. Podczas terapii dla par https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-par/ możemy usłyszeć również pytanie dotyczące tego, jak wyobrażamy sobie swoją przyszłość w związku.
Terapia dla uzależnionych
Podczas terapii dla osób uzależnionych często słyszymy pytania dotyczące naszego życia rodzinnego czy zawodowego. Terapeuta wraca także do czasów naszego dzieciństwa lub wczesnej młodości. Nie zawsze bowiem źródło problemu jest widoczne na pierwszy rzut oka. Co więcej, z pewnością padnie pytanie o relacje z innymi ludźmi. Terapeuta będzie zainteresowany tym, w jakich sytuacjach najczęściej sięgamy po używki. Będzie chciał wiedzieć, czy ktoś nas w walce z nałogiem wspiera, czy jesteśmy sami. Terapia dla uzależnionych może mieć również formę spotkań grupowych. Wtedy terapeuta zwykle nie zadaje dużej ilości pytań. Terapia ta polega bowiem na opowiadaniu własnych historii i dzieleniu się swoimi emocjami.
Terapia dla młodzieży
Terapia dla dzieci i młodzieży w gruncie rzeczy wygląda bardzo podobnie, jak terapia dla dorosłych. Specjalista zadaje pytania, które dotyczą relacji dziecka z rodzicami oraz rówieśnikami. W zależności od rodzaju problemu może również zapytać, kiedy dochodzi do wybuchu emocji czy kiedy dziecko zaczęło odczuwać smutek i popadać w depresję. Pytania mogą również zostać skierowane do rodziców dziecka lub opiekunów prawnych. Terapeuta zapyta o sytuację, jaka panuje w domu rodzinnym. Będzie też chciał wiedzieć, czy dziecko przejawia jakiekolwiek inne, niepokojące zachowania. Zawsze padnie też pytanie o postępy w leczeniu, a właściwie o to, czy są one zauważalne dla rodziców. Psychoterapeuta może zapytać o stosunek dziecka do szkoły czy też o to, jak widzi ono swoją przyszłość.
Pytania intymne
Psychoterapeuta pyta nie tylko pewne oczywiste kwestie. Rodzaj pytań zawsze dopasowany jest do konkretnego pacjenta. Każde pytanie zadane jest w jakimś celu – czy to postawienia diagnozy, czy wdrożenia efektywnego leczenia, czy oceny postępów. Specjalista może również zadawać pytania, które z punktu widzenia pacjenta mają charakter intymny. Mogą one dotyczyć seksualności, emocji czy relacji z bliskimi. Nie zdziwmy się więc, jeśli takowe usłyszymy. Najczęściej jednak padają one nie na pierwszym czy drugim spotkaniu. Przychodzi na nie czas dopiero wtedy, gdy psycholog nawiąże z pacjentem pewnego rodzaju więź, relację. Pozostaje pytanie, czy pacjent ma prawo nie udzielić odpowiedzi specjaliście? Generalnie tak, choć miejmy świadomość tego, że im więcej powiemy, tym efektywniejsze będzie nasze leczenie. Jeśli czujemy, że pytania są trochę nie na miejscu, zapytajmy psychologa o ich sens.
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota |
Hugo Kołłątaja 12B |
81-332 Gdynia |
+48 532 361 880 |
www.psychoterapeuta-gdynia.pl |
![]() |
![]() |
![]() |