Pompy ciepła jako najlepsze rozwiązanie na potrzeby ogrzewania domu
System ogrzewania należy do najpoważniejszych tematów, nad którymi musi zastanowić się inwestor domu. W przypadku mieszkań nieraz sytuacja jest pod pewnymi względami narzucona, więc również jest to znacznie uproszczone. W przypadku domu jednorodzinnego należy jednak podjąć ważną decyzję. Które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze? Pierwszym skojarzeniem najczęściej będzie wybór kotła zasypowego na węgiel lub drewno kawałkowe. Wynika to z opinii, że są to tanie materiały grzewcze, a więc również cały system jest opłacalny. Ma on jednak bardzo znaczące wady. Po pierwsze jest to duża czasochłonność tego rozwiązania. Musimy rozpalić w piecu, a później dodatkowo utrzymywać ogień w komorze spalania. Po drugie jest to rozwiązanie nieekologiczne, a przez to również coraz bardziej opodatkowane. Po trzecie węgiel lub drewno zajmują dużo przestrzeni oraz znacząco brudzą. Musimy więc stracić całe pomieszczenie na kotłownię. W takim razie być może kocioł gazowy lub olejowy? Problemem są jednak wysokie koszty paliwa. Czy nie ma więcej ciekawych rozwiązań?
Pompa ciepła jako optymalne źródło ogrzewania
Na szczęście możemy wybrać rozwiązanie, które jest korzystniejsze ekonomicznie od poprzednich, a dodatkowo jest bezobsługowe, niebrudzące, nie wymaga oddzielnej kotłowni oraz jest ekologiczne. Jest nim pompa ciepła. Występuje ona jednak w trzech podstawowych wariantach i wiele osób może być w tej sytuacji zagubiona. Warto jednak od razu wskazać jeszcze jedno rozwiązanie, które pozwoli zoptymalizować wykorzystanie energii. Jest nim wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Nie jest to tak naprawdę źródło wytwarzania tej formy energii, ale pozwala oszczędzić to, co już zostało wyprodukowane, więc warto o tym wspomnieć. Jaka pompa ciepła okazuje się najskuteczniejsza w przypadku domu jednorodzinnego? Który jej wariant jest najlepszy i w jakiej sytuacji? Dodatkowo jakie są główne czynniki wyboru?
Najważniejsze czynniki wyboru pompy ciepła
Możemy opowiadać o rodzajach pomp ciepła, ale nie jest to pierwszy element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności należy rozpatrywać samą moc urządzenia. W przypadku małego i dobrze ocieplonego budynku wymagania będą znacznie niższe niż w przypadku ogromnej budowli wykonanym zgodnie ze sztuką starego budownictwa. Przede wszystkim powinniśmy więc zwrócić uwagę na zapotrzebowanie cieplne i na tej podstawie dobrać odpowiednią moc. Przewymiarowanie okaże się nieopłacalne finansowo, a zbyt słabe urządzenie nie dostarczy odpowiedniej ilości ciepła. Najczęściej 12 kW powinno być optymalnym wyborem, ale zawsze należy to rozważyć w ramach konkretnego przypadku. Niezwykle ważnym aspektem jest oczywiście cena, ale z tego akurat zawsze zdajemy sobie sprawę. Warto to jednak jeszcze skonfrontować z efektywnością urządzenie. To jest reprezentowane przez współczynnik COP. Nie jest to stricte efektywność, ponieważ jest większa 100%. Parametr wyraża, ile więcej energii zostanie wyprodukowane, niż zostały zainwestowane w formie energii elektrycznej. Właśnie zużycie prądu jest kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. Oprócz tego oczywiście kwestie odpowiedniej ekipy do montażu urządzenia, czasem również odwiertów, a także gwarancji. Przede wszystkim należy pamiętać, że instalacja pompy ciepła jest jedną z najefektywniejszych metod wytwarzania energii.
Który rodzaj pompy ciepła warto wybrać?
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. W ostatnim czasie najpopularniejszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Jej największą zaletą jest brak potrzeby wykonywania odwiertów. Ten z kolei prowadzi do stosunkowo niskich kosztów inwestycyjnych. Całe urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia. Zasada działania sprowadza się do wykorzystania procesów termodynamicznych. Właśnie te kilka elementów sprawia, że jest to rozwiązanie tak popularne. Stabilność dolnego źródła ciepła (czyli miejsca poboru energii) jest jednak niższa niż w kolejnych wariantach. Instalacja pompy ciepła może się wiązać z potrzebą wykonania wykopów. Te mogą być głębokie i wymagać ciężkiego sprzętu. Zaletą jest największa stabilność dolnego źródła oraz niewielka ilość powierzchni zajmowanej przez wykop. Problematyczne pod tym względem są przypowierzchniowe pompy ciepła. Nie wymagają one jednak ciężkiego sprzętu. Koparki są wystarczające, ponieważ trzeba ułożyć osprzęt niewiele poniżej strefy, gdzie nie dochodzi do zamarzania.
Podsumowanie, czyli najważniejsze czynniki wyboru pompy ciepła do domu jednorodzinnego
Pompy ciepła to najbardziej efektywne rozwiązania na potrzeby ogrzewania domu. System warto połączyć z rekuperacją. Stosunkowo niska cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawia, że warto te systemy łączyć ze sobą. Powinniśmy jednak przeanalizować kilka czynników wyboru. Na które z nich zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na moc urządzenia. Przewymiarowanie nadmiernie zwiększy koszty, a zbyt słaba moc sprawi, że w domu będzie momentami zbyt zimno. Możemy jednak wiedzieć, że warunki projektowe dotyczą temperatury -20 °C. Łatwo więc o przewymiarowanie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cenę urządzenia. To jednak oczywista informacja. Powinniśmy również zwrócić uwagę na COP. Do tego dochodzi jeszcze dostępność odpowiedniej ekipy montażowej czy gwarancje. Nie wolno też zapominać o wyborze rodzaju pompy ciepła. Jest to tak naprawdę temat na oddzielny artykuł, ale najczęściej poleca się wykorzystanie powietrznych pomp ciepła.