Wady i zalety budowy domu szkieletowego
Budowa domu szkieletowego to bardzo dobra droga do uzyskania własnego domu jednorodzinnego, zwłaszcza dla osób, którym się śpieszy. Metoda ta ma w Polsce coraz więcej sympatyków. Warto poznać dobre i złe strony tej technologii, żeby maksymalnie wykorzystać zalety, a wady wyeliminować.
Domy szkieletowe powszechnie kojarzone są z tanimi niedużymi drewniakami służącymi jako domki letniskowe. Według powszechnie panującej opinii szybko się nagrzewają i wychładzają, a na dodatek są głośne ze względu na słabą akustykę. Zdaniem innych nie są to domy na polskie warunki, gdzie jest długo zimno i wilgotno. Panuje również powszechne przekonanie, że Polacy nie potrafią budować w tej technologii i żeby dom powstał należy zatrudnić ekipę z Kanady lub Skandynawii co wiąże się z kosztami. Spokojnie można wymienić jeszcze kilka innych panujących mitów. Prawda jest taka, że dobrze zbudowany dom szkieletowy nie jest zły a jego budowa wcale nie musi być droga. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze tej technologii, poznaj jej wady i zalety.
Zaleta: dom szkieletowy może mieć różne oblicze
Drewno to bardzo plastyczny materiał, łatwy w obróbce. To daje dużo możliwości wykańczania drewnianych domów. Od inwencji architekta zależy, jaką nada mu formę i kształt. Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można wykończyć z drewnianych lub drewnopodobnych materiałów, wówczas powstanie klasyczny drewniany dom jaki możemy kojarzyć z górskich wakacji. Szkielet domu bez trudu można otynkować i będzie on wyglądać jak każdy dom murowany. Bardziej wymagające osoby mogą pokryć go płytkami klinkierowymi, uzyskując efekt podobny jak w domu o ścianach trójwarstwowych. Szkieletowa konstrukcja domu nie ogranicza jego zewnętrznego wyglądu, wszystko zależy od kreatywności i inwencji właściciela i architekta.
Zaleta: dom szkieletowy może być nawet pasywny
Domy szkieletowe powszechnie uważane są za energooszczędne rozwiązania. Technologia ta nie stawia ograniczeń co do standardu energetycznego domu i jego wyposażenia. Na rynku panują coraz wyższe wymogi dotyczące termoizolacyjności przegród zewnętrznych, obecnie stosuje się podwójną termoizolację – pierwsza jest wewnątrz szkieletu natomiast druga od zewnętrznej strony szkieletu. Dzięki tak rozbudowanej technologii, domy szkieletowe mogą osiągnąć standard domów pasywny. Taki budynek musi być zbudowany szczelnie i wyposażony w system wentylacji mechanicznej a także system ogrzewania, który wykorzystuje energię odnawialną.
Zaleta: dom szkieletowy powstaje szybko
To niewątpliwie największa zaleta domów szkieletowych. Konstrukcja domu w technologii szkieletowej powstaje w około 3-4 miesiące. Wszystko, dzięki zastosowaniu suchej technologii. Jedyną mokrą wylewką jest powstawanie fundamentów pod dom. Przy zastosowaniu prefabrykatów, możemy ten proces jeszcze przyspieszyć, ponieważ na placu budowy montowane są jedynie elementy bryły. Najdłużej trwają prace wykończeniowe. Jak przebiega proces budowy takiego domu? Na działce trzeba przygotować tradycyjne fundamenty. Konstrukcja domów drewnianych jest zazwyczaj bardzo lekka, stąd stosuje się uproszczone wersje fundamentów – znacznie obniża to koszt budowy domu. Więźba jest zwykle budowana z gotowych prefabrykantów, co przyspiesza proces budowy. Jak można zauważyć podczas, budowy domu szkieletowego prawie nie ma prac mokrych, dzięki temu można uniknąć przerw w pracach. Można, więc bez przeszkód budować także zimą.
Jakie są wady domów szkieletowych?
Budowa domów szkieletowych ma wiele zalet, posiada też jednak kilka wad. Podstawowym jest konieczność zgromadzenia całego budżetu od razu. W przypadku domów murowanych, gdzie proces budowy trwa nawet dwa lata, można bez problemu gromadzić środki przez dłuższy czas. Przy domach szkieletowych, przez krótki czas budowy, całość środków musi być zgromadzona jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Inną wadą jest problem z szybkim wychładzaniem i nagrzewaniem się domu, wynika to oczywiście ze specyfiki materiału jakim jest drewno. Obecne technologie budowy znacznie obniżają dyskomfort wynikający z tego faktu. Domy szkieletowe mogą mieć problemy z akustyką. W nowszych konstrukcjach stosuje się specjalne izolacje akustyczne, które niwelują ten problem.
Podsumowanie
Domy szkieletowe mają zalety i wady, podobnie jak każda inna technologia. Domy budowane w tej technologii są wznoszone w wielu krajach i od lat cieszą się uznaniem. Największą popularnością cieszą się w Kanadzie, Skandynawii oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce metoda ta, początkowo przyjęta sceptycznie, obecnie zyskuje coraz większą popularność. Dlatego warto rozważyć budowę takiego domu, ze względu na dużą ilość zalet technologii. Warto przy tym zlecić to fachowej i doświadczonej firmie, ponieważ źle wybudowany dom straci swoje największe właściwości – energooszczędność oraz przyjazny mikroklimat. Przed wyborem firmy wykonawczej i podpisaniem umowy, należy poprosić o referencje, przedstawienie doświadczenia i pokazanie domów przez wzniesionych przez daną firmę.