Witamina K
Witamina K – jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest możliwe, o ile zapewnimy sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów. Witamina K jest bardzo ważna, ale jest niedoceniana z wielu nieznanych powodów. Należy jednak pamiętać, że obejmuje złożone procesy związane z krzepnięciem krwi, regulując przy tym gospodarkę wapniową, co czasami ma kluczowe znaczenie.
Jaka jest rola witaminy K w organizmie człowieka? Jakie rodzaje witaminy K możemy wyróżnić? Gdzie znajdziemy witaminę K? Jakie przyczyny i objawy działania witaminy K możemy wyróżnić? Kiedy warto zdecydować się na suplementację witaminą K? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższych artykułów, które z pewnością rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.
Jaka jest rola witaminy K w organizmie człowieka?
Witamina K to grupa związków organicznych uważanych za jeden z najważniejszych składników odżywczych. Ma ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na przykład bierze udział w syntezie czynników osocza czy białek protrombiny odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Okazuje się, że jeśli brakuje jakiegoś czynnika, to jest wiele chorób związanych z krzepnięciem krwi. Witamina K świetnie sprawdza się w utrzymaniu równowagi gospodarki wapniowej – bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej oraz wychwytywaniu wapnia przez układ kostny. Warto zauważyć, że jest w stanie spowalniać postęp chorób nowotworowych, posiadając jednocześnie właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Z ciekawości warto wspomnieć, że witamina K wspiera nasz układ krążenia. W praktyce oznacza to, że ma właściwości przeciwkrwotoczne, wzmacnia naczynia krwionośne oraz minimalizuje ryzyko zwapnienia i pęknięcia.
Polecamy dla zdrowia:
Jakie rodzaje witaminy K możemy wyróżnić?
Witamina K Skoro już wiemy, jak ważna jest witamina K w naszym organizmie, musimy dowiedzieć się, jakie rodzaje witamin można rozróżnić. Cóż, mamy do czynienia z dwiema formami naturalnymi i jedną formą syntetyczną. Witamina K1, potocznie zwana filochinonem, to żółta ciecz. Jest to substancja syntetyzowana przez rośliny. Charakteryzuje się odpornością na temperaturę i rozpuszczalnością w tłuszczach. Warto wspomnieć, że podawany jest z jedzeniem. Możemy go znaleźć w różnych produktach roślinnych. Witamina K2, powszechnie znana jako menachinon, jest wytwarzana przez mikroorganizmy w układzie pokarmowym i tworzy florę jelitową. Jest rozpuszczalny w tłuszczach. Witamina K2 jest syntetyzowana w jelicie czczym i jelicie krętym. Z kolei witamina K3 to odmiana syntetyczna. Jest rozpuszczalny w wodzie i ma ponadprzeciętną biodostępność, która wygląda bardziej satysfakcjonująco niż witamina K1.
Gdzie znajdziemy witaminę K?

Witamina K znajduje się w wielu produktach, ale najczęściej są to produkty pochodzenia roślinnego. Najbogatszym źródłem witamin są zielone warzywa, które również mają ponadprzeciętny poziom chlorofilu. Witaminę znajdziemy w brokułach, szpinaku, sałacie lodowej, sałacie jagnięcej, szparagach, jarmużu, brukselce, sałacie rzymskiej, rukoli, kapuście pok choy. Dodatkowo znajduje się w buraku, awokado, cukinii, grochu, pietruszce, selerze, ogórkach i fasoli fava.
Witaminę K można również dostarczać jedząc inne warzywa i owoce: truskawki, kalafior, ziemniaki, karczochy, brzoskwinie, rzodkiewki, marchew, daktyle, kaszę bulgur, orzechy, produkty zbożowe, olej sojowy. Warto wspomnieć o niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wątroba, jajka, mleko.
Jakie przyczyny i objawy działania witaminy K możemy wyróżnić?
Niedobór witaminy K jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim, ale może się zdarzyć. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że większość potrzeb zaspokaja flora jelitowa, a resztę dostarcza pokarm. Jednak w niektórych przypadkach poziom może spaść. Tego typu zjawiska występują przy chorobach wątroby i jelit, długotrwałym leczeniu antybiotykami i przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Najczęstsze objawy niedoboru witaminy K to krwotok miesiączkowy, wydłużony czas krzepnięcia, skłonność do powstawania siniaków, podatność na infekcje, krwiomocz, krwawienie z błon śluzowych oraz częste biegunki.
Kiedy warto zdecydować się na suplementację witaminą K?
Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, które mogą wskazywać na niedobór witaminy K, suplementacja witaminy K jest dobrym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że niedobór witaminy K może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza, uszkodzenie wątroby, zwapnienie naczyń krwionośnych, anemia, żółtaczka i zaburzenia krzepnięcia krwi. Witamina K jest bardzo ważna dla naszego organizmu.