Usługi

Co robi lombard z zakupionym złotem?

Lombardy to niezwykle popularny sposób na uzyskanie szybkiej gotówki, czy to poprzez zastaw cennych przedmiotów, czy też poprzez ich sprzedaż. Firmy te szczególnie chętnie skupują srebro, złoto oraz inne metale szlachetne, przez co wiele osób posiadających niepotrzebną biżuterię czy monety decyduje się na pójście właśnie do lombardu. Jakie kruszce są skupowane przez ten rodzaj przedsiębiorstw? Co robi lombard z zakupionym złotem? Sprawdziliśmy to!

Jakie metale szlachetne są skupowane przez lombardy?

Dwa najpopularniejsze metale szlachetne skupowane przez lombardy to złoto i srebro. Kruszce są przyjmowane właściwie w każdej formie, a ich cena zależy przede wszystkim od wagi samego metalu. Oczywiście najczęściej przeciętny lombard prowadzi skup za gotówkę różnego rodzaju biżuterii choć częściowo zrobionej z metali szlachetnych. Jej cena w skupie zależy od tzw. próby złota lub próby srebra, czyli zawartości kruszcu w ostatecznym produkcie jubilerskim. W większości przypadków informacja o próbie złota znajduje się na przedmiocie w postaci tzw. znaku probierczego, które w Polsce funkcjonuję w zestandaryzowanej formie. Dzięki temu każda osoba wyposażona w lupę oraz wagę może sprawdzić faktyczną wartość przedmiotu. Oczywiście lombard zazwyczaj dla pewności sprawdza autentyczność kruszcu za pomocą odpowiednich, nieszkodliwych prób chemicznych, ale wiedza na temat znaków probierczych pozwala na łatwiejsze samodzielne ustalenie wartości biżuterii.

Lombard kupił złoty pierścionek lub monetę… Co dalej?

Wiemy już, jakie metale szlachetne najczęściej skupują lombardy, ale pytanie z tytułu tekstu wciąż pozostaje aktualne. Co robią lombardy z zakupionym złotem i srebrem? Cóż, wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jakiej formie jest nabyty kruszec. W większości przypadków mamy do czynienia ze złotą biżuterią lub dewocjonaliami. Przedmioty tego typu są wbrew pozorom rzadko wystawiane na odsprzedaż – lombardy raczej sprzedają je dalej, do specjalistycznych firm zajmujących się przetopem kruszców. Biżuteria jest traktowana jako tzw. złom jubilerski, którego cena jest znacząco niższa od bardziej tradycyjnych metod przechowywania kruszców (monety inwestycyjne, sztabki). Przetopione złoto i srebro zazwyczaj trafiają z powrotem do jubilerów, gdzie są znów przerabiane na biżuterię, lub są wykorzystywane do wybijania monet lub formowania sztabek dla inwestorów. Jeżeli zaś do skupu złota zawędrują te ostatnie, to lombard zaoferuje za nie nieznacznie wyższą cenę, a następnie odsprzeda dalej. Złoto w formie monet lub sztabek jest bowiem znacznie łatwiejsze do sprzedaży od biżuterii z metali szlachetnych, głównie dlatego, że jest pożądane przez inwestorów.

Pożyczka pod zastaw złota

Skup złota i srebra nie należy do jedynego źródła dochodów lombardu. Co ciekawe, zdecydowana większość tego typu przedsiębiorstw zarabia znacznie więcej dzięki pożyczkom na zastaw. Zazwyczaj charakteryzują się one relatywnie wysoką prowizją i odsetkami i są bardzo łatwe do uzyskania, o ile rzecz jasna ktoś jest w posiadaniu wystarczająco wartościowego przedmiotu. Warto przy tym pamiętać, że lombardy pod zastaw akceptują tylko takie rzeczy, które łatwo będzie później sprzedać klientom. Dlatego dużą popularnością cieszy się złota biżuteria, elektronika, rowery, a nawet nieruchomości czy mieszkania. Warto przy tym pamiętać, że uzyskanie pożyczki pod zastaw w lombardzie jest może bardzo łatwe, ale nie należy nadużywać tej formy finansowania, szczególnie jeżeli będzie ono przeznaczone na zachcianki.

Czym jeszcze zajmują się lombardy?

Opisaliśmy już kilka popularnych sposobów zarabiania przez lombardy, ale zdecydowanie nie udało nam się wyczerpać tematu. Większość firm tego rodzaju zajmuje się skupem nie tylko złota i srebra, ale też wszystkich przedmiotów, które mają dużą wartość i które można łatwo upłynnić na rynku. To właśnie dlatego ogromną popularnością cieszy się skup smartfonów i skup laptopów. Urządzenia elektroniczne, nawet używane, wciąż posiadają bardzo wysoką wartość i są bardzo poszukiwane wśród klientów. Lombardy skupują je w różnym stanie, zarówno idealnym, jak i tym znacznie gorszym. Popularnością cieszy się też złom elektroniczny, który jest następnie sprzedawany i poddawany recyklingowi. Ponadto większość lombardów prowadzi skup rowerów oraz hulajnóg elektrycznych, a także innych urządzeń używanych do transportu. Często osiągają one wysokie ceny i stąd właśnie bierze się zainteresowanie ich skupowaniem. Co istotne, w lombardzie można sprzedać lub zastawić właściwie wszystko, w zależności od wartości przedmiotu oraz jego popularności. Dotyczy to także bardziej egzotycznych i cenniejszych rzeczy jak dzieła sztuki czy zabytkowe kolekcje znaczków lub monet. Warto mieć to na uwadze i nie traktować lombardu jako zwykłego punktu, w którym można jedynie sprzedać złoto, bo zakres usług takiej firmy jest znacznie, znacznie szerszy.

To właśnie lombardy pozostają najpopularniejszym miejscem, w którym można sprzedać złoto oraz srebro. Większość pozyskanych kruszców idzie na przetopienie, a następnie znów trafia na rynek w postaci nowej biżuterii lub monet inwestycyjnych.