Co to jest fotografia i dlaczego jest tak ważna w naszym życiu?
Co to jest fotografia i dlaczego jest tak ważna w naszym życiu? Fotografia większości z nas kojarzy się z robieniem zdjęć na weselu kuzynki, lub wykonaniu fotek upamiętniających wyjazd wakacyjny. No, może znamy jedno znaczenie wymuszone postępem technologicznym, czyli niezwykle popularne od nastania smartfonów – selfie.
Jednak to dopiero czubek ogromnej góry pojęć i możliwości, jakie niesie z sobą fotografia. Tak naprawdę towarzyszy nam w każdym aspekcie naszego życia, a my nieświadomie bierzemy w tym udział. Sprawdźmy, czym jest fotografia i dlaczego jest tak ważna w życiu każdego z nas.
Definicja fotografii
W tym miejscu mogłoby pojawić się mnóstwo mądrych skomplikowanych słów o taśmie powleczonej emulsją światłoczułą, o negatywach i technologii cyfrowej. Ale po co komplikować sobie życie, skoro do niczego nie jest nam to potrzebne. Poznajmy to, co najważniejsze. A swoistym sednem jest to, że fotografia jest narzędziem do utrwalania obrazu. Kiedyś popularne było utrwalanie obrazu na papierze, dziś w pełni rozkwitła fotografia cyfrowa i obraz możemy podziwiać na nośnikach elektronicznych. W smartfonach, komputerach, telewizji, ale także na billboardach, plakatach i grafikach wielkoformatowych wieszanych na ścianach w pomieszczeniach reprezentacyjnych wielkich korporacji. Tak naprawdę z fotografią mamy do czynienia zasadniczo wszędzie, jest ona nieodłącznym elementem naszego życia w każdym aspekcie.
Fotografia niejedno ma imię
Fotografia na przestrzeni wieków stała się reprezentantem dokumentowania niemalże wszystkiego. Mamy zatem do czynienia z fotografią artystyczną, reklamową, naukową, modową, wojenną, wielkoformatową, czy podwodną, przy czym wiele z nich należy do odrębnych kategorii. Z uwagi na postęp technologiczny wyróżniamy obecnie dwa podstawowe rodzaje fotografii, czyli tradycyjną utrwalaną na materiałach światłoczułych i cyfrową, utrwalaną na nośnikach takich jak przykładowo karta pamięci. Kolejnym podziałem jest tematyka fotografii, przy czym często zdarza się tak, że trudno zakwalifikować jakieś zdjęcie ściśle do jednej kategorii. Wykonując zdjęcie osoby na tle przepięknych gór trudno stwierdzić, czy bardziej jest to portret, czy też krajobraz, więc często występuje problem z prawidłowym zakwalifikowaniem tematyki fotografii. Ze względu na tematykę możemy spotkać się takimi pojęciami, jak fotografia krajobrazowa, modowa, podróżnicza, reportażowa, portretowa, sportowa, czy związana z architekturą. Wpływ nowoczesności i poszukiwania coraz to nowych doznań i pojęć spowodował powstanie również takich kategorii jak tematyka ciążowa, ślubna, czy kulinarna.
Technika robienia zdjęć jest ważna
Oczywiście może zdarzyć się zdjęcie wszechczasów zrobione przypadkiem w wyniku zbiegu wyjątkowo sprzyjających okoliczności. Musimy wiedzieć jednak, że we współczesnej fotografii ogromną rolę gra technika. Dziedzina, jaką jest fotografia, nieustannie ewoluuje. Co rusz pojawiają się nowe pomysły inspirowane nowymi technologiami, dlatego tak ważne dla fotografa jest posiadanie specjalistycznego sprzętu do robienia zdjęć. Przykładowo w momencie, kiedy popularne stały się drony, w bardzo szybkim czasie zaczęto wykorzystywać je do wykonywania zdjęć „z lotu ptaka”, które wcześniej zwykle robiono z helikopterów. Rozróżniając technikę robienia zdjęć, niewątpliwie spotkamy się również takimi pojęciami jak fotografia średnio i wielkoformatowa, mikroskopowa, mobilna, czy natychmiastowa.
Zastosowanie zauważalne w życiu codziennym
Z fotografią mamy do czynienia codziennie, nawet jeśli sami nie robimy zdjęć. Przeglądając magazyny modowe, podziwiamy kreacje prezentowane na modelkach i pomaga nam to w wyborze odzieży kupowanej w sklepach. Sklepy również skutecznie wykorzystują technikę fotografii, zlecając agencjom reklamowym stworzenie broszur, ulotek, billboardów, czy plakatów wielkoformatowych informujących o aktualnych promocjach. Taka forma marketingu zdecydowanie bardziej przemawia do klientów, niż tylko suchy tekst. Nieco innym kryteriom podlegają sklepy internetowe, które wręcz bazują na fotografii, przedstawiając na stronach i w sklepach internetowych swoje produkty. Każdy sklep internetowy, bądź osoba zamieszczająca ogłoszenie sprzedażowe doskonale wie, że dobre zdjęcie sprzedawanej rzeczy to co najmniej połowa sukcesu. Inną kategorią, z którą często mamy do czynienia w temacie fotografii jest dziennikarstwo. Bez względu na to, czy jest to gazeta plotkarska zamieszczająca fotografie celebrytów, czy też branżowe poważne wydawnictwo budowlane – dla każdego z nich sednem pracy jest przysłowiowe pióro piszące tekst, oraz dołączone do tekstu zdjęcie. Pozostaje jeszcze internet. Tutaj, obok zamieszczanych krótszych i dłuższych filmów, fotografia zdecydowanie gra pierwsze skrzypce. Portale informacyjne wręcz bombardują fotografiami przedstawiającymi realia wojenne, spotkania znanych polityków, anomalie pogodowe, czy światowe wyczyny sportowe.
W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z różnymi rodzajami fotografii. Zdjęcia rodzinne pozostaną wspaniałą pamiątką, a podróżnicze pozwalają poznać miejsca, które chętnie odwiedzimy.