Technologia

ASUS ROG Zephyrus G14 – czyli to co znane, w nowej odsłonie

Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 | Ryzen™ 9 4900HS | 1 TB | 32 GB Win10 Home szary

Laptopy gamingowe kojarzą się z ogromnymi maszynami, o dużych gabarytach, a ich waga jest porównywalna z ciężkim zestawem podręczników szkolnych. I taka jest większość modeli przeznaczonych do gry. Zephyrus G14 od tajwańskiego producenta laptopem wyprodukowanym z myślą o graczach, lecz pod względem gabarytowym, stanowi całkowite ich zaprzeczenie. Jest to nie pokaźna i filigranowa, a mimo to niesamowicie wydajna jednostka, która naprawdę zaskakuje swoimi osiągami. Pod tym względem przypomina raczej 17 calową dużą bestię gamingową. W praktyce jednak zachowuje rozmiary 14 calowego ultrabooka, co robi ogromne wrażenie.

 

Zacznijmy od parametrów

Dane techniczne

Producent ASUS
System operacyjny Windows 10
Rodzaj laptopa Gaming
Rozmiar ekranu – przekątna 14 cali
Procesor AMD Ryzen 9 
Dysk SSD

 

Ekran

Rozdzielczość 2560 x 1440
Powłoka matrycy Antyrefleksyjna
Typ matrycy IPS

 

Procesor

Model procesora AMD Ryzen 9 4900HS (3.0 GHz, Boost 4,3 GHz)
Ilość rdzeni 8
Ilość wątków 16

 

Pamięć operacyjna

Ilość pamięci RAM 32 GB

 

Dysk twardy

Ilość dysków 1 x SSD
Format M.2
Interfejs 1 x PCIe
Pojemność dysku SSD 1 TB

 

Karta graficzna

Rodzaj karty graficznej Osobny układ graficzny i zintegrowana jednostka
Model osobnej jednostki NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q Design, 6GB
Model zintegrowanej jednostki AMD Renoir
Wyjścia 1 x HDMI

 

Interfejs

Złącza USB 3.2 Gen 2 Typu-C, 2x USB 3.2, złącze mini-jack combo
Komunikacja Intel WiFi 6, Bluetooth 5.0

 

Wygląd i wymiary

Dominujący kolor obudowy Ciemny, czarny
Materiał wykonania Różne stopy metali
Kolor pokrywy Ciemny, czarny
Klawiatura numeryczna Brak
Szerokość 324 mm
Głębokość 222 mm
Wysokość 17,9 mm
Waga 1,6 kg

 

Skromne, acz stylowe gamingowe wzornictwo

Kupując laptop za 5 tysięcy zł oczekujemy nie tylko doskonałej wydajności, ale również fantastycznego wyglądu. ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 swoim designem pozytywnie zaskakuje. Jego obudowa nie jest tak agresywna jak klasyczne ultrabook do gier. Ma delikatniejszą bryłę, która delikatnie sugeruje, o przeznaczeniu laptopa. Można by rzec, że ogólne wzornictwo jest bazowane na stylu klasycznym z dodatkiem typowych dla gamingu delikatnych wstawek. Całość bardzo mi się podoba. Górna część ekrany pokryta jest delikatnym chropowatym wzorkiem. Całość obudowy jest wykonana z wytrzymałego metalu co powoduje, że cała konstrukcja zachowuje dużą sztywność. Nawet podczas przenoszenia, obudowa nie „łamie się” jak w modelach wykonanych ze słabej jakości stopów. Zephyrus, przez pryzmat walorów wizualnych i estetycznych, wyczerpuje znamiona sprzętu klasy premium. Asus naprawdę się postarał pracując nad wzornictwem w tym niepozornym urządzeniu.

 

ASUS ROG Zephyrus G14 - czyli to co znane, w nowej odsłonieWydajność zefira taka sama jak w większych jednostkach gamingowych?

Nie dałoby się ocenić Zephyra bez omówienia jego wydajności, zwłaszcza w grach. Od razu mogę powiedzieć, że wydajność bardzo pozytywnie zaskakuje. W niczym nie ustępuje modelom większym gabarytowo, które mają więcej miejsca na zmieszczenie wydajnych elementów. Sercem Zephyrusa jest ośmiordzeniowa i szesnasto wątkowa jednostka AMD Ryzen 9 4900HS. Taktowanie zegara w tym układzie wynosi 3 GHz, a w trybie Boost osiąga do 4,3 GHz. Za grafikę natomiast odpowiada GeForce RTX 2060 Max-Q. Biorąc pod uwagę jedynie te dwa elementy można stwierdzić, że ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 jest jednostką o znakomitej wydajności, a to wszystko przy zaledwie 14 calach! Pierwszy raz w życiu spotykam się z taką kombinacją. Mobilność oraz komfort niedużego urządzenia jest tutaj połączone z potężną wydajnością dużej i ciężkiej jednostki gamingowej. Jest to połączenie najlepszych cech z segmentu biznesowych ultrabooków i laptopów dla graczy. Do tego wszystkiego dochodzi olbrzymia ilość 32 GB pamięci RAM oraz potężny dysk SSD o pojemności aż 1TB. Jeszcze raz zaznaczę, to wszystko mieści się w obudowie przeznaczonej dla laptopa z matrycą 14 calową. ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 w grach sprawuje się po prostu świetnie, osiągając bardzo satysfakcjonujące ilości kl/s nawet przy najwyższych ustawieniach w takich grach jak Wiedźmin 3, Valorant czy GTA V. Matryca również zapewnia dobre wrażenia wizualne. Posiada możliwość odtwarzania obrazu z częstotliwością 60Hz (mogłoby być 120). Zastosowana do niej matowa powłoka znacznie zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza jeśli przyjdzie korzystać z niego w warunkach nadmiernego oświetlenia. Chłodzenie również daje radę. Radiator umieszczony z tyłu laptopa powoduje, że dłuższe użytkowanie laptopa nie daje negatywnych odczuć spowodowanych zbyt mocnym nagrzewaniem się urządzenia. Dzięki temu wielogodzinna rozrywka jest znacznie przyjemniejsza. Dla mnie nie ma nic gorszego niż gra, na urządzeniu, którego klawiatura za mocno się nagrzewa.

Zephyrus zacznie nowy trend?

Asus zamykając podzespoły o bardzo wysokiej wydajności w niewielkiej, 14 calowej obudowie dał sygnał światu. Sygnał, że wcale nie trzeba obniżać parametrów oraz wydajności, żeby zmieścić je w wygodnej i kompaktowej formie. Zephyrus posiada ogromną moc obliczeniową i potrafi osiągać fantastyczne wyniki w grach. Na chwilę obecną cena wynosi ~5500 zł. Jest to niemal że 2 tysiące mniej, niż kosztował w dniu premiery. Powoduje, to że Zephyrus staje się bardzo łakomym kąskiem dla wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej wydajności w kompaktowej i niewielkiej formie.