Turystyka

Turystyka medyczna – czym jest?

Turystyka medyczna zajmująca się polepszeniem stanu zdrowia bądź wyglądu estetycznego, jednak wszystko jest połączone z wypoczynkiem lub zwiedzaniem. Bardzo wiele Państw prześciga się w proponowaniu bardziej atrakcyjnych cen czy większe standardy bezpieczeństwa. Jednak czym w zasadzie jest turystyka medyczna? Dlaczego warto połączyć podróż z leczeniem?

Czym jest turystyka medyczna?

Turystyka medyczna- czym jest?Turystyka medyczna jest stosunkowo nowym zjawiskiem w Polsce. Jest to nic innego jak podróżowanie na terenie własnego kraju bądź do innych państw w celu połączenia wypoczynku, leczenia oraz diagnostyki. W Polsce coraz więcej osób zaczyna decydować się na taką formę wypoczynku z różnych powodów. Duży wpływ na rozwój turystyki medycznej miało prostsze przemieszczanie się pomiędzy państwami oraz bardzo duży rozwój prawa międzynarodowego.
Bardzo istotną cechą placówek, które świadczą usługi w ramach turystyki medycznej jest szczególne nastawienie na pacjentów z zagranicy oraz specjalizuje się w określonej dziedzinie medycyny  np..: ortopedii czy reumatologii. Ośrodki turystyki medycznej zapewniają najwyższy standard usług oraz bardzo nowoczesny sprzęt medyczny. Ośrodki specjalizujące się w turystyce medycznej pomagają swoim pacjentom nie tylko w kwestiach medycznych, lecz również organizacyjnych. Bardzo często ośrodki turystyki medycznej dla pacjenta z zagranicy oferują pomoc w kwestiach prawnych, opiekę tłumacza czy nawet nocleg. 

Turystyka medyczna czyli połączenie podróżowania z leczeniem

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w turystyce zagranicznej jest pomoc wyspecjalizowanych firm, które proponują pacjentowi opiekę od wyboru placówki leczniczej do powrotu do kraju po wykonaniu usługi medycznej za granicą. Wyspecjalizowane firmy udzielają także wsparcia dla pacjenta w zakresie formalnym, ale także wskazują najbliższe atrakcje w pobliżu miejsca w którym odbywa się leczenie.
Różne świadczenia medyczne wykreowały główne kierunki w turystyce medycznej np.: pacjenci z zaćmą bardzo chętnie wykonują w Czechach, a zabiegi plastyczne w Brazylii. Jednak liderem w turystyce medycznej jest Tajlandia która stała się swoistą Mekką dla osób, które są zainteresowane rehabilitacją oraz różnymi zabiegami chirurgicznymi. Wbrew pozorom Polska jest również bardzo chętnie odwiedzana w celach turystyki medycznej. Obcokrajowcy  przyjeżdżają do Polski, aby skorzystać z usług stomatologicznych, uzdrowiskowych (sanatoria) oraz operacji plastycznych. Najczęściej nasz kraj odwiedzają: Rosjanie, Belgowie i Niemcy.

Rynek turystyki medycznej choć dopiero raczkujący to jednak rozwija się na świecie bardzo dynamicznie co jest optymistyczne na przyszłość. Jednak wybór zagranicznej placówki medycznej za granicą jest uwarunkowany różnymi czynnikami. Bardzo wiele zależy od usługi medycznej, której chory aktualnie potrzebuje, ponieważ jest to związane z tzw. kierunkiem turystyki medycznej.

Jak wybrać placówkę medyczną za granicą?

Dla wielu osób najważniejszym kryterium wyboru ośrodka to odległość od miejsca zamieszkania. Dla innych osób ważnym kryterium wyboru jest czas na wykonanie danego świadczenia np.: w przypadku operacji zaćmy w Polsce kolejki wynoszą minimum rok, natomiast w Czechach taką operację można zrobić już po 2 tygodniach oczekiwania. Jednak można się ubiegać o zwrot kosztów do wysokości limitu finansowania przez NFZ. 

Bardzo duży wpływ na wybór placówki medycznej ma cena usług za medyczne. Niestety koszt zestawu tych samych zabiegów może się bardzo znacząco różnić- na cenę zabiegów bardzo często ma wpływ wysokość refundacji, która jest w danym państwie. Jednak bardzo ważna jest jakość świadczonych usług. Bardzo dużym udogodnieniem dla turystów medycznych jest personel, który mówi w kilku różnych językach dzięki temu kontakt z pacjentem jest bardzo ułatwiony. 

Jakie są ceny świadczeń turystyki medycznej za granicy?

Pacjentów z zagranicy przyciągają do polskiej turystyki medycznej ceny świadczonych usług- niezależnie czy usługi medyczne są prywatne czy finansowane ze środków NFZ. Pacjenci, którzy korzystają z turystyki medycznej za granicą powinni najpierw zorientować się ile wynosi kwota refundacji danego świadczenia przez NFZ, a następnie szukać placówki za granica, która wykona dany zabieg za podobną cenę.

Jaka jest jakość świadczeń medycznych za granicą?

Osoby, które decydują się na leczenie za granicą zwracają bardzo dużą uwagę na jakość świadczonych usług w wybranej przez siebie placówce. Dla wielu pacjentów bardzo ważna jest skuteczność danej terapii oraz warunki w jakiej jest prowadzona.  Bardzo wiele wyspecjalizowanych ośrodków medycznych, które kuszą pacjentów swoim wysokim standardem oraz bardzo wysoką jakością usług. dzięki temu komfort leczenia w takich placówkach jest bardzo wysoki.

Turystyka medyczna od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Z turystyki medycznej korzysta bardzo wielu mieszkańców Europy, jednak głównym celem wielu Europejczyków stała się Polska. Oczywiste jest, iż usługi świadczone w ramach turystyki medycznej są płatne.