Usługi Zdrowie

Innowacyjne metody rehabilitacji

Innowacyjne metody rehabilitacji i ich zastosowania – rehabilitacja nosi wiele nazw, chociaż większość zwykłych Kowalskich kojarzy go raczej z energiczną aktywnością fizyczną niż zawsze przyjemnym masażem. Obecnie działania rehabilitacyjne nie opierają się wyłącznie na poprawie stanu ciała czy ducha pacjenta. Pomóż zagłębić się i dowiedzieć się wiele na podstawie najnowszych wyników naukowych z różnych dziedzin. Na czym polegają te innowacyjne zabiegi?

Wsparcie UE

Długofalowe partnerstwo strategiczne zawarte pomiędzy poradnią specjalistyczną a uczelnią jest podstawą niezwykłego projektu związanego z innowacyjnym podejściem do nowoczesnej rehabilitacji. Centrum Nauki posiada niezbędne zaplecze do prowadzenia badań naukowych, laboratoryjnych i technicznych. Również ze względu na specyfikę leczenia mają interdyscyplinarnego badacza, co jest konieczne. W ten sposób rehabilitacja czerpie z najnowszych osiągnięć różnych dziedzin nauki, nawet nietypowych, takich jak ogrodnictwo czy muzyka. Wdrażane przez wiodące innowacyjne ośrodki i kliniki rehabilitacyjne niestandardowe terapie stworzyły rozwój nowoczesnej i interdyscyplinarnej rehabilitacji. A to ma poważne konsekwencje dla holistycznego rozwiązywania problemów zdrowotnych pacjentów. Przyczynia się to również do szybkiej poprawy ich jakości życia. Ta gałąź nowoczesnej medycyny jest silnie wspierana funduszami unijnymi, które przekazywane są w ramach specjalnych programów wsparcia. Wiele najnowocześniejszych ośrodków w Polsce korzysta z funduszy unijnych. Między innymi dzięki temu wsparciu możesz nie tylko sfinansować niezbędne badania naukowe, ale także zakupić innowacyjny sprzęt, który pozwoli na skorzystanie z wielu najnowszych metod rehabilitacyjnych wynikających z prac, badań i wdrożeń w Polsce, w tym specjalistów w zastrzeżonych metody. Często unikatowe urządzenia diagnostyczne pozwalają na szybszą i dokładniejszą ocenę skuteczności zabiegów dla danego pacjenta oraz znacznie przyspieszają proces leczenia poprzez analizę postępów zdrowienia.

Czym jest rehabilitacja wirtualna?

Innowacyjne metody rehabilitacji
Innowacyjne metody rehabilitacji

Rehabilitacja wirtualnych pacjentów to terapeutyczne rozszerzenie wirtualnej rzeczywistości, z których wielu coraz częściej przemieszcza się w celach sportowych, rekreacyjnych, hazardowych czy szeroko rozumianej rekreacji. Jest to metoda rehabilitacji pacjenta oparta na wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości. Jest to rodzaj treningu wysiłkowego, który wykorzystuje specjalistyczną technologię komputerową do łączenia się z ciałem za pomocą określonych czujników ruchu. Ćwiczenia wykonywane są w interakcji pacjenta z systemem komputerowym, co pozwala na ich wykonywanie w rzeczywistości rozszerzonej w sposób, którego pacjent nie może wykonać w prawdziwym życiu. Rehabilitacja wirtualna jest zalecana zwłaszcza w leczeniu udarów, urazów narządu ruchu oraz urazów ośrodkowego układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Gry komputerowe są ważną częścią tego unikalnego wirtualnego podejścia. Najlepszym efektem terapeutycznym wirtualnej rehabilitacji są gry wideo przywracające zdrowie pacjentom po udarze i chorobach neurologicznych. Gry komputerowe często zawierają czynności symulujące codzienne życie, a w tej roli doskonale stymulują niezbędne czynności do ćwiczeń, wzmacniania i usprawniania różnych narządów oraz ich funkcji ruchowych.

Tajemnicza i skuteczna fala uderzeniowa

BTL-5000 SWT to nowoczesna, bardzo skuteczna metoda leczenia za pomocą mechanicznych impulsów ciśnieniowych. Został opracowany na podstawie interdyscyplinarnych badań w dziedzinie medycyny i fizyki. Przesyłane impulsy docierają bezpośrednio do obszaru ciała wymagającego interwencji terapeutycznej w postaci fal uderzeniowych generowanych przez specjalistyczny sprzęt. Pobudzają krążenie, działają przeciwbólowo i ogólnie przyspieszają proces gojenia. Stosuje się je przy paraliżu, zaniku i osłabieniu mięśni, przewlekłym bólu stawów, ścięgien, a często również części ciała, gdzie bezpośrednia ekspozycja na wysoką intensywność i koncentrację może prowadzić do pożądanego efektu medycznego. Leczenie zwykle powtarza się co kilka dni, a ilość leczenia jest ściśle przepisana przez specjalistę. Terapia ta nie jest odpowiednia dla osteoporozy, zaburzeń krzepnięcia krwi, chorób onkologicznych i kobiet w ciąży.

Warto sprawdzić:

Hortiterapia – terapia ogrodnicza

Jest to innowacyjna metoda komplementarna stosowana w rehabilitacji. Ogród staje się profesjonalną przestrzenią terapeutyczną, gdzie odpowiednia wartość ogrodnicza i same rośliny mają znaczenie terapeutyczne. Precyzyjnie zdefiniowane ćwiczenia rehabilitacyjne i sesje terapeutyczne realizowane są przez interdyscyplinarne zespoły w formie prac związanych z pielęgnacją i sadzeniem ogrodu. Podejście to ewoluuje i wzbogaca dzięki konsultacjom z coraz większą liczbą specjalistów – od nauk biologicznych i przyrodniczych po fizjoterapeutów i lekarzy.

Muzykoterapia

Oprócz dobrze znanej muzykoterapii coraz dynamiczniej rozwija się także wirtualna muzykoterapia. Służy jako komplementarna metoda rehabilitacji, wykorzystująca terapeutyczne działanie niestandardowych elektronicznych instrumentów muzycznych. Ich konstruktorem jest Peter Sych z Australii, który zaprojektował innowacyjne instrumenty i napisał specjalistyczne oprogramowanie dla rehabilitantów. Jest to projekt pilotażowy w ramach projektu badawczego interdyscyplinarnego zespołu ekspertów. Dedykowany jest przede wszystkim rekonwalescencji najmłodszych pacjentów, ale został opracowany z myślą o osiągnięciu uniwersalności w wieku zdrowiejącej osoby. Śladami pionierskich budowniczych Australii podążyli ci, którzy szukają nowych możliwości wykorzystania tej innowacyjnej metody rehabilitacji w przyszłości.