Zdrowie

Metody leczenia stosowane w ortopedii

Metody leczenia stosowane w ortopedii: rozwój medycyny nie ominął także ortopedii, dzięki czemu pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii. Okazują się one niezwykle skuteczne, a dodatkowo pozwalają na stosunkowo szybką rekonwalescencję. Jakie metody leczenia stosuje się obecnie w ortopedii?

Metody ortopedyczne małoinwazyjne 

Największą popularnością wśród pacjentów cieszą się metody małoinwazyjne, które nie wymagają ani specjalistycznych przygotowań, ani długiego okresu powracania do formy. Wszelkiego rodzaju zabiegi wykonuje się w przychodniach. Do najbardziej znanych sposobów leczenia należą: iniekcje dostawowe i okołostawowe, osocze i fibryna bogatopłytkowe, cellular matrix.

Iniekcje dostawowe i okołostawowe

Iniekcja to nic innego, jak zastrzyk, który wykonywany jest w okolice stawów bądź bezpośrednio, dostawowo. Najczęściej wstrzykuje się pacjentowi kwas hialuronowy, który jest substancją naturalnie występującą w ciele człowieka. Powoduje to, że zdecydowana większość chorych nie odrzuca tego środka leczniczego, nie wykazuje też uczulenia na niego. Iniekcje dostawowe i okołostawowe pomagają leczyć zarówno choroby ortopedyczne, jak i urazy. Stosuje się je na przykład w chorobach tkanki chrzęstnej bądź przy niedoborach płynu stawowego. 

Osocze i fibryna bogatopłytkowe

Leczenie osoczem i fibryną bogatopłytkową zdobywa coraz większą popularność nie tylko w ortopedii. Na uwagę zasługuje fakt, iż materiał pobiera się bezpośrednio od pacjenta, przez co nie wykazuje on nadwrażliwości na wstrzykiwane substancje. Osocze i fibryna są odpowiednio przetwarzane, wskutek czego zyskują właściwości lecznicze. Najczęściej stosujemy je w terapii zapalenia kaletki łokciowej, ran przewlekłych czy w zapaleniu kości. 

Cellular Matrix

Cellular Matrix to swoiste połączenie kwasu hialuronowego oraz osocza bogatopłytkowego. Taką mieszankę lekarze polecają zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych stawów, występowania przewlekłych dolegliwości bólowych, a także problemach mechanicznych z funkcjonowaniem stawu. Pierwsze efekty pacjenci zauważają już po kilku zastrzykach, dzięki czemu mogą szybko powrócić do formy. Sama procedura zabiegu jest bardzo prosta. Polega ona na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie jej odpowiednim odwirowaniu. Osocze miesza się z kwasem hialuronowym, a następnie ponownie wstrzykuje we właściwe miejsce.

Metody inwazyjne stosowane w ortopedii

Metody leczenia stosowane w ortopedii
Metody leczenia stosowane w ortopedii

Lekarze ortopedzi z Ortho Expert, kierując się dobrem pacjenta oraz jego komfortem, decydują się na nieinwazyjne metody leczenia. Proponują je oni w pierwszej kolejności, i to zarówno pacjentom leczonym prywatnie, jak i w ramach NFZ. Metody inwazyjne stosujemy natomiast w ostateczności, niemniej jednak u niektórych pacjentów wciąż są one koniecznością. Dzieje się tak na przykład w momencie ratowania życia bądź w przypadku, gdy metody mało inwazyjne nie przynoszą efektów lub z jakichś powodów nie mogą ich przynieść. Do inwazyjnych metod leczenia należą przede wszystkim różnego typu zabiegi chirurgiczne. Niektóre z nich lekarze wykonują w ramach chirurgii jednego dnia, a rekonwalescencja po nich nie trwa zbyt długo. Niemniej jednak samo przygotowanie się do nich jest nieco bardziej wymagające, niż w przypadku zabiegów małoinwazyjnych. Najtrudniejsze do przeprowadzenia są natomiast operacje z zakresu chirurgii ortopedycznej. Obecnie lekarze dokładają wszelkich starań, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ciało pacjenta. Pamiętajmy jednak, że każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko, a także konieczność odbycia stosunkowo długiej rekonwalescencji. 

Na jakiej podstawie lekarz dobiera metodę leczenia?

Obecnie lekarze ortopedzi z Ortho Expert dysponują różnymi narzędziami, które pozwalają im efektywnie leczyć pacjentów. Niemniej jednak dobór konkretnej terapii zależy od wielu czynników i nie zawsze jest oczywisty. Problemem najnowszych metod leczenia jest fakt, iż nie zawsze są one refundowane. Pacjent może więc zapłacić z własnej kieszeni, lecz jednocześnie musi liczyć się z wysokimi kosztami, jakie finalnie przyjdzie mu ponieść. Najnowsze, mało inwazyjne metody mają dużą skuteczność, jednak nie sprawdzą się w przypadku każdego pacjenta. Zazwyczaj lekarze w pierwszej kolejności proponują terapię, która w jak najmniejszym stopniu ingeruje w organizm. Stosujemy tutaj substancje naturalne, takie jak chociażby kwas hialuronowy, który na ogół jest dobrze przyjmowany przez pacjentów. Jeśli jednak terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, ortopedzi decydują się skierować pacjenta na zabieg. Oczywiście, możemy od razu zdecydować się na leczenie inwazyjne, co w niektórych przypadkach, ku zdziwieniu pacjentów, również ma miejsce. Pamiętajmy, że ortopedzi mogą też sięgać po sprawdzone metody, takie jak na przykład rehabilitacja czy leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj stosuje się je w urazach bądź w sytuacji, gdy postęp choroby nie jest jeszcze zaawansowany. Podczas wizyty u lekarza specjalisty warto zapytać o nowoczesne metody leczenia i rozważyć dostępne opcje. Jednocześnie pamiętajmy, że każda metoda ma wiele zalet, jednak żadna z nich wciąż nie jest wolna od wad.