Wnętrze

Moskitiera – czy warto? Rodzaje i sposoby montażu

Letnie miesiące to nie tylko ciepłe wieczory przy grillu i wycieczki rowerowe. To także momenty, kiedy w codziennych czynnościach towarzyszą nam różnego rodzaju insekty. Mowa nie tylko o kąsających komarach, ale także ćmach, muchach i różnego rodzaju żukach.  Nawet owady pożyteczne w środowisku naturalnym w przestrzeni naszego domu mogą powodować poważny dyskomfort. Jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie najmniej inwazyjnych sposobów na pozbycie się ich jest zainstalowanie moskitiery. Dowiedz się jakie są jej rodzaje oraz jakich zalet możesz spodziewać się po takim rozwiązaniu.

Moskitiera – czym jest?

Moskitiera - czy warto? Rodzaje i sposoby montażuMoskitiera to nic innego jak tylko siatka na okno lub drzwi, która chroni pomieszczenie przed wpadaniem do niego owadów i różnego rodzaju insektów. Jeszcze do niedawna moskitiera kojarzyła się z nieporęczną i nieestetyczną, trudną w montażu siatką, która na dodatek przysłaniała widok z okna i sprawiała, że dopływ świeżego powietrza był znacznie ograniczony. Na szczęście nowoczesne technologie sprawiają, że wszystkie te skojarzenia można odesłać do lamusa. Współczesne moskitiery wykonane są z włókna szklanego dla dodatkowego wzmocnienia pokrytego PCV, dlatego sitaki w nich zawarte są wyjątkowo cienkie, a jednocześnie mocne. Nowoczesne moskitiery są także montowane na zamówienie, dlatego nie musimy martwic się o to, że nie będą pasowały do naszego okna, lub że w trakcie montażu okaże się, że ich założenie jest niemożliwe.

Najpopularniejsze rodzaje moskitier

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów moskitier, dlatego niezależnie do naszych potrzeb ani tego jakim budżetem dysponujemy z pewnością będziemy w stanie dobrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Od najprostszych siatek do samodzielnego zamontowania, aż po profesjonalne konstrukcje dedykowane specjalnie oknom dachowym – producenci oferują moskitiery na każdą kieszeń i dopasowane do każdych potrzeb.

Proste siatki do samodzielnego montażu

Prosta siatka zabezpieczająca do montażu na oknach lub drzwiach to najprostszy i najtańszy wariant moskitiery. Są one bardzo szeroko dostępne – zarówno w sklepach internetowych, jak i w stacjonarnych sklepach budowlanych. Takie warianty najczęściej sprzedawane są w rolce, dlatego podczas  montażu należy odmierzyć odpowiedni rozmiar i wyciąć go nożyczkami. Nie jest to szczególnie trudne do wykonania, jednak w niektórych przypadkach może okazać się kłopotliwe. Tego typu moskitiery najczęściej należy zmieniać raz w roku, ponieważ odklejone zwykle nie nadają się już do ponownego użycia. Dają jednak skuteczną ochronę przed komarami i są tanie, więc dla wielu osób to bardzo pożądane rozwiązanie.

Ramowe moskitiery do okien i drzwi

Moskitiery ramowe to o wiele trwalsze, wygodniejsze i skuteczniejsze rozwiązanie dla wymagających klientów. Wykonywane są na zamówienie, dlatego możemy mieć pewność, że będą dokładnie pasowały do naszego okna http://okna-pcv.org/. Moskitiery ramowe wykonane są najczęściej z aluminium lub tworzywa sztucznego, na które naciągnięta jest siatka. Za pomocą  specjalnych uchwytów sprężynowych zakłada się je na ościeżnicę okna, bez żadnej ingerencji w jego konstrukcję. To rozwiązanie wyróżnia się idealnym dostosowaniem do wymiarów moskitiery do okna a także dużą trwałością. Kiedy sezon na owady dobiega końca warto schować je do domu, aby nie narażać materiałów na niepotrzebne zmiany temperatury.

Moskitiery rolowane

Moskitiery rolowane to rozwiązanie, które cieszy się na naszym rynku coraz większą popularnością. Jest bardzo wygodne i praktyczne. Rolety zamknięte są w kasecie, a ich mechanizm działa dokładnie tak samo jak mechanizm rolet tekstylnych. W oknach najczęściej stosuje się moskitiery rozwijane pionowo, natomiast na drzwiach balkonowych najlepiej sprawdzają się te, których mechanizm rozwija się poziomo. Wiele osób decyduje się na moskitiery wbudowane w roletę kasetową. Za pomocą dodatkowych prowadnic można wywczas uzyskać podwójny efekt i korzystać z obydwu mechanizmów zupełnie niezależnie od siebie.

Moskitiery do okien dachowych

Wiele osób, które posiadają w domu okna dachowe zastanawia się, czy istnieje możliwość zamontowania na ich moskitiery. Oczywiście, już od dawna takie rozwiązanie nie stanowi problemu. Rozwiązaniem są moskitiery rolowane montowane na zewnątrz pomieszczenia. Przesłaniają one całą wnękę okienną, dlatego możemy bez żadnego problemu korzystać z okna dachowego przy jednoczesnym braku denerwujących lub niebezpiecznych insektów w naszych pomieszczeniach domowych.

Jak odpowiednio dbać o moskitiery?

Wiele osób z pewnością zastanawia się jak dbać o założone na okna moskitiery. Dobra wiadomość jest taka, że nie wymagają one specjalnej konserwacji. Czyszczenie nie jest skomplikowane – wystarczy od czasu do czasu przetrzeć siatkę odrobiną wody. Wato pamiętać o tym, że detergenty mogą uszkodzić delikatną konstrukcję moskitier, dlatego lepiej ich unikać. Moskitiery ramowe warto na okres chłodniejszych miesięcy chować do domu, poza tym ich obecność nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku z naszej strony.