Usługi

Jak sprawdzić czy detektyw ma licencję?

Jak sprawdzić czy detektyw ma licencję? Od kilku lat obserwujemy stały wzrost zainteresowania takimi usługami, jak usługi detektywistyczne. Czasami jest to spowodowane rozpaczą rodziny, która nie do końca ufa policji lub twierdzi, że działa wolno, a coraz więcej osób zgłasza sprawy detektywom, a organy ścigania mogą tego nie badać.

 

Agencja detektywistyczna – którą wybrać?

Jeszcze kilka lat temu mogłeś być pewien, że wybierając detektywa znajdziesz kompetentną osobę. Niestety, obecnie usługi detektywistyczne są zwykle świadczone przez osoby niekompetentne, niestety niektórzy w końcu korzystają z usług nielegalnych, a korzystanie z usług nielegalnych wyrządza krzywdę. Wybierając agencję detektywistyczną i odpowiedniego detektywa należy uzbroić się w cierpliwość i zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, bo w danej sprawie nawet niuanse między dwoma detektywami mogą być bardzo ważne. Pomimo korzystania z usług detektywistycznych ludzie mogą się spieszyć, ponieważ w sprawie ważny jest czas, więc przeszukanie, porównanie i zrozumienie opinii zajmuje co najmniej godzinę.

 

Detektyw – jak go sprawdzić?

Jeśli ktoś chce wybrać najlepszą usługę detektywistyczną, może skorzystać z poniższych wskazówek, aby znacząco przyspieszyć cały proces i upewnić się, że przynajmniej w jakimś stopniu dokonał właściwego wyboru. Przede wszystkim, wybierając usługę detektywistyczną, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • odpowiednie zaświadczenia i zezwolenia – Jeżeli detektyw nie posiada odpowiednich zezwoleń, nie może legalnie wykonywać swoich czynności. Jeśli detektyw nie ma strony internetowej, na której klient mógłby sprawdzić jego licencję, to już od razu staje się niebagatelnie podejrzane.
  • Doświadczenie i wiedza – to bardzo ważne, bo dobry detektyw stawia na lata pracy, które zostaną poparte zdobytą w tym czasie wiedzą teoretyczną. Na uwagę zasługuje usługa detektywistyczna, w której można zobaczyć potwierdzenie tego, czego nauczył wybrany przez klienta detektyw, na przykład w postaci dyplomu.

 

Medialne biuro detektywistyczne i medialny detektyw – czy faktycznie warto?

Jak sprawdzić czy detektyw ma licencję?Fakt, że detektywi, którzy często publikują w gazetach i biorą udział w sprawach medialnych, również świadczą usługi detektywistyczne, nie oznacza, że są one skuteczne. To tylko znak, że mogą dobrze się sprzedawać. Dlatego zawsze należy postępować ostrożnie i lepiej wybierać ludzi, którzy naprawdę robią wszystko, co w ich mocy, aby wykonać zadanie, niż ludzi, którzy chcą po prostu pojawić się na papierze lub w telewizji. Wybór usług detektywistycznych wymaga czasu i cierpliwości. Czasami, zanim sprawa zostanie naprawdę zakończona, musisz przejść przynajmniej kilku detektywów i sprawdzić, czy sprawa zakończy się sukcesem. Jeśli ktoś znajdzie zleconą sprawę i długo nie widzi postępów, warto zmienić detektywa i sprawdzić, czy jest postęp.

 

Detektyw – co jeszcze warto sprawdzić?

detektyw Wrocław
detektyw Wrocław

Każda agencja detektywistyczna prowadząca działalność zgodnie z prawem powinna mieć wpis na listę czynności regulowanych. Listę prowadzi ww. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – każdy może z niej korzystać. Nie musisz się martwić o jego przeczytanie, więc możesz sprawdzić, czy wybrana przez nas agencja ma wszystkie niezbędne uprawnienia. Polskie prawo nakłada na agencje detektywistyczne obowiązek posiadania polisy OC. Jeżeli detektyw wyrządzi jakąkolwiek szkodę podczas swojej pracy, pokryje je ubezpieczyciel. Najlepiej unikać korzystania z usług agentów, którzy nie mają takich polis. Nie tylko będą działać nielegalnie, ale w przypadku jakiejkolwiek szkody detektyw może zwrócić się do nas o naprawę i udowodnić, że działa w naszym imieniu. To byłaby bardzo niekorzystna sytuacja.

Zanim detektyw podejmie jakąkolwiek działalność, powinien podpisać odpowiednią umowę z klientem. W żadnym wypadku nie poddawaj się. Jeśli detektyw próbuje zmusić Cię do rezygnacji zamiast podpisywania umowy i motywować go ostrożnością i poufnością, najlepiej poszukaj innej firmy maklerskiej. Podpisanie umowy jest zawsze gwarancją wykonania usług. Jest to również okazja do dochodzenia swoich praw, gdy detektyw cię oszuka. Umowa daje również poczucie bezpieczeństwa.

Uczciwi detektywi prowadzą legalne agencje detektywistyczne i zawsze płacą podatki od swoich dochodów. Oznacza to, że wystawia swoim klientom faktury VAT lub rachunki. Jeśli na początku detektyw powie Ci, że coś podobnego się nie wydarzy – lepiej zrezygnować z jego usług. Brak dowodu wpłaty oznacza, że nie będziesz w stanie udowodnić, że korzystałeś lub kiedykolwiek korzystałeś z jego usług. Praca każdego detektywa musi kończyć się stosownym raportem, który jest przekazywany klientowi na piśmie. To nie jest wynalazek detektywa – takie standardy określa polskie prawo. Klienci potrzebują raportu również wtedy, gdy chcą z niego skorzystać, na przykład w sprawach sądowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, że detektywi wykonują ten obowiązek. Bez tego raportu jego usługi mogą stać się bezużyteczne. Każda zadufana w sobie instytucja powiadomi klienta na początku współpracy, że takie raporty zostaną zrealizowane.