Praca Usługi

Co trzeba zrobić żeby prowadzić biuro rachunkowe

Co trzeba zrobić żeby prowadzić biuro rachunkowe: wiele osób marzy o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jednym z pomysłów na nią może być otwarcie biura rachunkowego. W dużym skrócie świadczy ono usługi związane z prowadzeniem księgowości firm. Branża wydaje się nam być bardzo dochodową, jednak nie każdy może prowadzić biuro rachunkowe. Co trzeba zrobić, aby tego dokonać? Odpowiadamy.

Jak zacząć?

Osoba, która chce prowadzić biuro księgowe, ma dwie możliwości. Z jednej strony może po prostu założyć nowe, swoje własne biuro rachunkowe. Dzięki temu będzie ona mogła budować od podstaw swoją markę. Z drugiej zaś strony biuro rachunkowe można po prostu kupić. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Zacznijmy od otwarcia nowego biura. W tym przypadku nie musimy posiadać dużego kapitału początkowego. Wystarczy zakupić niezbędny sprzęt oraz wykupić licencję do programu księgowego. Niezbędne będzie także ubezpieczenie OC.

Co trzeba zrobić żeby prowadzić biuro rachunkowe
Co trzeba zrobić żeby prowadzić biuro rachunkowe

Księgowość klientów można prowadzić nawet u siebie w domu, przynajmniej na początku. Gdy firma się rozwinie, będziemy mogli pomyśleć o wynajmie powierzchni gospodarczej i zakupie dodatkowego na sprzętu. Niemniej jednak dotyczy to sytuacji, w której pozyskamy już klientów i będziemy mieli pewne przychody. Niemniej jednak samo zdobycie nowych klientów może być stosunkowo trudne. W związku z tym założenie działalności od podstaw jest po prostu ryzykowne. Tymczasem zakup biura rachunkowego, które już istnieje na rynku, ogranicza ten problem.

Dlaczego? Ponieważ zwykle kupujemy biuro razem z klientami. Musimy co prawda zachęcić ich do tego, aby pomimo zmiany właściciela pozostali w biurze. Niemniej jednak i tak jest o wiele prościej, niż zakładając działalność od zera. Problem w tym, że zakup biura rachunkowego wymaga posiadania naprawdę dużego kapitału. Większość małych biur można kupić za około 100 lub 150 tysięcy złotych. Większe biura to jednak znacznie większy wydatek. Dlatego ta opcja sprawdza się jedynie wtedy, gdy mamy wystarczająco dużo środków na start. Nie odzyskamy ich prędko – są to pieniądze dla poprzedniego właściciela, a nie inwestycja w firmę.

Tylko dla księgowych?

Pytanie, czy biura rachunkowe, a tym samym doradztwo księgowe, mogą prowadzić i świadczyć jedynie księgowi? Odpowiedź brzmi: nie. Powodem jest fakt, iż zawód księgowego nie podlega żadnym regulacjom prawnym. Może nim zostać osoba po studiach lub po prostu ktoś, kto wiele lat pracuje w księgowości. Ani prowadzenie pełnej księgowości, ani uproszczonej nie wymaga posiadania żadnych uprawnień. Prowadzenie biura rachunkowego także nie jest wymagające. Może założyć je każdy, nie tylko księgowy. Inaczej jest w sytuacji, gdy dodatkowo chcemy świadczyć usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Wtedy musimy zdać egzamin państwowy i uzyskać tytuł doradcy podatkowego.

Co więc trzeba, aby prowadzić biuro rachunkowe? Z pewnością przyda się kapitał początkowy, a także chęć do pracy. Oczywiście musimy mieć jeszcze pomysł na biznes. Stworzenie odpowiedniej oferty i pozyskanie klientów nie jest prostym zadaniem. Choć wiedza z zakresu księgowości nie jest wymagana, z pewnością będzie bardzo pomocna. Co więcej, właściciel biura rachunkowego powinien mieć zdolności przywódcze oraz managerskie. Istnieją nawet specjalne studia dla przyszłych właścicieli biur rachunkowych, których podjęcie warto rozważyć. 

Do dzieła!

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenia własnego biura rachunkowego, to nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć pracę nad jego założeniem lub pozyskaniem. W pierwszym przypadku musimy wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepiej sprawdzi się jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Biura rachunkowe zwykle działają właśnie w tych formach. Po zarejestrowaniu działalności musimy jeszcze zgłosić się do ZUS oraz wybrać formę opodatkowania. Następnie kupmy dobry sprzęt oraz wybierzmy program księgowy, na którym będziemy pracować. Wbrew pozorom sam wybór programu księgowego to ogromne wyzwanie.

Pozostaje także kwestia pozyskania klientów. Jest to oczywiście możliwe jedynie dzięki dobrej reklamie, w którą warto zainwestować. Tymczasem jeśli zamierzamy kupić biuro rachunkowe, to musimy zacząć od znalezienia właściwej oferty. Wybierzmy prosperujące biuro, które cieszy się renomą. Na taką ofertę często musimy nieco poczekać, lecz naprawdę warto uzbroić się w cierpliwość. Możemy także kupić mniejsze biuro, lecz tym samym musimy mieć dobry plan na jego rozwój. Jeśli znajdziemy już biuro, które chcemy kupić, będziemy musieli przeprowadzić ewentualne negocjacje bądź od razu podpisać umowę. Najlepiej umowę przekazania sporządzić u notariusza. Daje to pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z obowiązującym prawem.

Prowadzenie biura rachunkowego nie jest prostym zadaniem, jednak dla osób zdeterminowanych jest to doskonałe wyzwanie zawodowe. Najczęściej biurem rachunkowym zarządza jego właściciel, który jest jednocześnie księgowym. Niemniej jednak założyć i prowadzić biuro rachunkowe może każdy, bez względu na wykształcenie czy doświadczenie. 

WIOL Biuro rachunkowe Łódź
al. Tadeusza Kościuszki 23/25
90-418 Łódź
426336148
www.wiol.com.pl
MH biuro rachunkowe
Spółdzielcza 44
70-393 Szczecin
914313591
www.rachunkowebiuro.szczecin.pl