Hobby

Jak zmierzyć sprężynę do trampoliny?

Park trampolin to nie tylko miejsce, gdzie można poćwiczyć, ale to przede wszystkim miejsce dobrej zabawy, relaksu i rozładowania stresu. O jego pozytywnym działaniu może świadczyć fakt, że budowa parku trampolin należy do coraz bardziej popularnych inwestycji. Pozytywne aspekty stosowania tego rodzaju ćwiczeń fizycznych to:
– wzmocnienie pracy mięśni,
– usprawnienie przepływu limfy w organizmie, co przyspiesza przemianę materii i pozytywnie wpływa na modelowanie sylwetki,
– wydzielanie endorfin, ich wyższy poziom korzystnie wpływa na samopoczucie,
– usprawnienie koordynacji ruchowej i odciążenie stawów.

Jak zmierzyć sprężynę do trampoliny?Inwestycja w park trampolin wymaga  przede wszystkim wyboru miejsca i zakupu różnego rodzaju urządzeń.  Aby wytrzymać duże obciążenia i napięcia, wyposażenie parków trampolin powinno być naprawdę dobrej jakości. Solidna budowa trampoliny gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom. Do jej elementów konstrukcyjnych należy stelaż, który jest podstawą trampoliny, grubość jego elementów powinna wynosić minimalnie 1,5 cm. Następnym elementem są profesjonalne maty do trampolin, muszą być wykonane z trwałego i elastycznego materiału, ponadto boki powinny być obszyte solidną taśmą’, ponieważ do niej montowane są sprężyny. Kolejne ogniwo to właśnie sprężyny, ich  wykonanie i rodzaj bezpośrednio przekłada się na poziom skoków. Powinny być bardzo dobrze zamocowane, aby nie powysuwały się podczas ćwiczeń. Grubsze sprężyny są mocniejsze, ale dłuższe pozwalają na lepsze wybicie podczas skoku.

Żeby utrzymać trampolinę jak najdłużej w dobrym stanie, trzeba korzystać z niej zgodnie z instrukcją obsługi i pamiętać o prawidłowej konserwacji. Utrzymanie w czystości wymaga stosowania środków chemicznych przeznaczonych do tego typu produktów. Trampoliny zewnętrzne trzeba na zimę złożyć i przechowywać w warunkach nie powodujących jej zniszczenia. Trzeba też systematycznie sprawdzać jakość połączeń, kontrolować miejsca mocowań sprężyn i ich osłon. Pojedyncze segmenty mogą zostać zniszczone w wyniku naturalnej eksploatacji, dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania, muszą być regularne sprawdzane. Czasami zdarza się, że musimy wymienić sprężyny, chcąc zastosować lepszy model. Nowe sprężyny mogą poprawić jakość funkcjonowania, a co za tym idzie zwiększyć zysk z parku trampolin.

W jaki sposób zmierzyć sprężynę?

Aby zmierzyć sprężyny, najpierw należy skoncentrować się na ich bezpiecznym usunięciu. Do ich wyjmowania trzeba założyć grube rękawice szczególnie wtedy, kiedy nie są zaopatrzone w osłony. Podczas wyjmowania sprężyny mata nie może być napięta. Najlepiej przy pomocy kombinerek należy przytrzymać hak zamocowany do maty, a potem uważnie zdjąć haczyk z obręczy. Czynność należy powtórzyć z drugim haczykiem sprężyny, używając do podtrzymywania cążków.

Kiedy sprężyna jest już wyjęta, możemy dokonać jej oceny wizualnej, trzeba dobrze obejrzeć jej obręcze i sprawdzić, czy przylegają do siebie. W celu wiarygodnej oceny możemy przeprowadzić test polegający na włożeniu urywka papieru między kręgi. Jeśli czynność ta może być wykonana bez trudu, to znaczy, że sprężyna nie nadaje się do dalszych pomiarów. W takim wypadku trzeba usunąć kolejną sprężynę i sprawdzić, czy nadaje się do pomiaru. Jeśli wszystkie sprężyny są zdeformowane, dokonujemy pomiaru najkrótszej z nich.

Sprężynę kładziemy na płaskiej powierzchni, np. stole i przy pomocy linijki lub miarki zwijanej dokonujemy pomiaru odcinka sprężyny pomiędzy jednym, a drugim haczykiem. Ponadto trzeba wymierzyć średnicę sprężyny. W tym celu umieszczamy miarkę pionowo przy otworze, obok jednego z haczyków sprężyny, a następnie wykonujemy pomiar średnicy. Aby uwierzytelnić pomiar, należy zmierzyć kilka sprężyn i porównać ich wymiary. Wszystkie parametry sprężyn będących w użyciu na trampolinie muszą się pokrywać. Po przeliczeniu potrzebnej ilości sprężyn do wymiany musimy dokonać ich zakupu.  W celu ochrony przed wilgocią i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi powinny być one również w całości ocynkowane. Trzeba też zwrócić uwagę, czy model sprężyn odpowiada temu, który był stosowany wcześniej.

Polecamy:

 

Nie powinniśmy wymieniać wszystkich sprężyn razem, ponieważ spowoduje to obniżenie napięcia maty, wymiana po kolei jednej sprężyny po drugiej spowoduje, że mata zachowa odpowiednią sprężystość. Do zamontowania drugiego haczyka sprężyny przydatny będzie śrubokręt lub klucz T.

Regularnie wprowadzane udoskonalenia wymagają zaopatrzenia się w różnego rodzaju akcesoria parków trampolin, należą do nich między innymi tory ninja. Producent torów ninja oferuje  szeroki wybór tych produktów. Projektowanie trampolin do parków rozrywki wymaga przestrzegania restrykcyjnych przepisów prawnych, mimo to branża ta cały czas się rozwija. Oprócz restrykcyjnych norm przy produkcji, trzeba również przestrzegać określonych zasad podczas ich użytkowania. Głównym wymogiem jest reguła, aby na trampolinie skakać pojedynczo. Doświadczeni producenci parków trampolin potrafią zaoferować naprawdę korzystne pakiety dla użytkowników, jeśli chcą oni wykorzystać cały wachlarz usług.