Moda

Damskie i męskie bryczesy do jazdy konnej

Bryczesy to najważniejsza część garderoby do sportów jeździeckich. Oczywiście do jazdy można założyć zwykłe spodnie, ale w tym przypadku trzeba będzie zapomnieć o wygodzie, ponieważ szwy z reguły ocierają wewnętrzną powierzchnię uda ze względu na ciągłe tarcie o siodło. Dlatego bryczesy są uważane za idealne, a nie te, które są sprzedawane w zwykłych sklepach. Bryczesy do jazdy konnej posiadają specjalny krój, są przyjemne w dotyku, zapewniają swobodę ruchów i są odporne na ścieranie.

Czym charakteryzują się bryczesy?

Damskie i męskie bryczesy do jazdy konnejDo szycia bryczesów używa się wytrzymałego materiału, który dobrze przylega do nóg i ma wystarczającą elastyczność, aby zapewnić swobodne zginanie w kolanach. W większości przypadków bryczesy są wykonane z bawełny, mikrofibry, sztruksu, polaru, wiskozy i innych materiałów. W tym przypadku obowiązkowy jest dodatek na przykład z elastanu który jest elastyczny a jego ilość waha się od 3 do 9%. Trzeba powiedzieć, że bez takiego dodatku  bryczesy jeździeckie szybko zamieniają się w bezkształtny element garderoby.
Bawełna uważana jest za najlepszy materiał na bryczesy, co eliminuje mocne ślizganie się po siodle. Ponadto produkty bawełniane nadają się zarówno na sezon zimowy, jak i letni. Wszystkie modele bryczesów do jazdy konnej zwykle uzupełniane są specjalną wkładką – lejem, który chroni wewnętrzną część uda przed otarciami, a także zapewnia niezbędne przyleganie do powierzchni siodła. Materiał, z którego wykonany jest lej, często nazywany jest skórą syntetyczną lub silikonem. Rozróżnia się bryczesy z pełnym i niepełnym lejem. Z reguły modele z pełnym lejem są nieco droższe, więc wybór należy wyłącznie do jeźdźca. Głównym kryterium wyboru bryczesów do jazdy konnej jest wygoda. Podczas przymierzania powinny ściśle przylegać do nóg, ale nie krępować ruchów.

Bryczesy do jazdy konnej – męskie, damskie i dziecięce

Bryczesy są podstawą ubioru każdego jeźdźca, a ich zdobycie to nie tylko kwestia stylu. Krój i wykończenie bryczesów są dostosowane do sportu jeździeckiego, aby zmniejszyć otarcia w miejscach kontaktu z siodłem i koniem podczas ruchu. Aby sport był dostępny dla wszystkich, opracowano szeroką gamę bryczesów do jazdy konnej, można znaleźć to, czego potrzebują dorośli i dzieci, są odpowiednie dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców.

Aby wybrać odpowiednie bryczesy do jazdy konnej, trzeba wziąć pod uwagę takie kryteria, jak poziom umiejętności i warunki pogodowe. W sklepach dostępne są bryczesy jeździeckie przeznaczone na wszystkie pory roku i na każdym poziomie zaawansowania. Takie produkty sprzedawane są w przystępnych cenach dla miłośników tego sportu, a także bryczesy techniczne dla zaawansowanych jeźdźców i prawdziwych zawodowców.

Bryczesy na różne warunki pogodowe

Ponieważ jazda konna odbywa się na świeżym powietrzu, trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Bryczesy są lekkie i przewiewne a także ocieplane zimowe i wodoodporne do całorocznego treningu. Niezależnie od tego, czy jest się amatorem, czy początkującym jeźdźcem, bryczesy techniczne są idealnym rozwiązaniem dzięki optymalnemu stosunkowi ceny do wydajności. Jeśli jest się zaawansowanym jeźdźcem, trzeba szukać bryczesów, które łączą techniczne materiały i wykończenia, aby zapewnić komfort i maksymalny kontakt z koniem.
Znaczenie swobody ruchu, odporności na ścieranie i treningu przy wyborze bryczesów jest ważne. Szukając dobrych spodni do jazdy konnej, warto wybrać modele, które będą służyć przez długi czas, zapewniając pełną swobodę ruchów. Bryczesy z podkładką z syntetycznej skóry lub silikonu zapewniają dobrą przyczepność. Ten rodzaj spodni stał się już trwałym klasykiem na zawodach jeździeckich. A jeśli chce się wyglądać stylowo, to niebieskie bryczesy, przeszły na stałe do mody.

Bryczesy jeździeckie dla każdego

Niezależnie od regularności treningów, można znaleźć i kupić odpowiednie bryczesy jeździeckie. Ich przodkiem są kuloty. To typowe spodnie do zachodnioeuropejskiego garnituru męskiego z XVII – XVIII wieku. Podobnie jak bryczesy były poniżej kolan i ciasno owinięte wokół nóg. Ten kształt pozwolił na noszenie ich z wysokimi butami i używanie do jazdy konnej. Dziś bryczesy są używane w wielu dyscyplinach sportowych. Style i kolory odzieży sportowej mogą być bardzo zróżnicowane.

Modele damskich spodni do jazdy konnej występują z niższym albo z wysokim stanem. Przeważnie mają wyszczuplający krój, dlatego leżą świetnie i wygląda się w nich doskonale. Nowatorskie materiały wykorzystywane do produkcji bryczesów są bardzo elastyczne, dlatego uważane są bardzo wygodne. Doskonale przepuszczają wilgoć, dlatego przeciwdziałają poceniu się a także przegrzaniu podczas jazdy konnej, natomiast w chłodne dni zatrzymują ciepło.

Modele męskich spodni do jazdy konnej mogą być wykonane z bawełny z lejem skóropodobnym, to tak zwane bryczesy kawaleryjskie do jazdy konnej. Materiał jest bardzo rozciągliwy, od pasa do kolana spodnie są poszerzane, natomiast od kolana do kostki wąskie opinające łydkę. Dostępne są także klasyczne bryczesy z pełnym silikonowym lejem.