Marketing i reklama

Pozycjonowanie stron – jak odpowiednio się do niego przygotować?

Co nie istnieje w Internecie, nie istnieje w ogóle – to powiedzenie, z którym w dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest się nie zgodzić. Każdy szanujący się przedsiębiorca, a często i osoba prywatna, musi dziś posiadać własną stronę internetową prezentującą jego ofertę. Podobnie jest zresztą ze sklepami, których internetowe wersje powstają w bardzo szybkim tempie. Jak jednak odpowiednio przygotować się do owego pozycjonowania? Choć samo w sobie można zlecić firmie zewnętrznej, przygotowań warto podjąć się samemu. Zwłaszcza, że nie tylko zwiększą efektywność całego procesu, ale też pozwolą być bardziej świadomym tego, na czym będzie on polegał.

Jakich kroków można się podjąć, by przygotować stronę do pozycjonowania?

firma-pozycjonowanie-warszawaPozycjonowanie stron jest procesem bardziej skomplikowanym niż mogłoby się wydawać. Choć, rzeczywiście, można je zamknąć w prostej definicji „dbania o wyższą pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google”, tak naprawdę kryje się w nim znacznie więcej. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście do tego – takie, dzięki któremu będzie można przygotować siebie i własną stronę do całego procesu. Wszystko to wymaga czasu – jest jednak w stanie przynieść wiele długofalowych korzyści. Takie właśnie jest bowiem pozycjonowanie. Nastawia się przede wszystkim na długofalowe efekty, nie będąc czymś działającym w sposób natychmiastowy.

Aby zatem w pełni samodzielnie przygotować się do pozycjonowania – również tego powierzanego firmom zewnętrznym – warto między innymi:

  • zastanowić się nad słowami kluczowymi – pozycjonowanie musi zostać ukierunkowane na konkretne frazy kluczowe. Znając je jest się w stanie podjąć odpowiednie działania optymalizujące stronę właśnie pod ich kątem;
  • wykonać audyt strony – profesjonalnie przeprowadzony audyt jest w stanie dostarczyć całego mnóstwa informacji na temat tego, co tak właściwie można zmienić na stronie, a co warto promować, by w pozycjonowaniu osiągnąć oczekiwany efekt. Najczęściej zleca się go firmie zewnętrznej;
  • popracować nad treścią na stronie – treść to w dzisiejszych czasach coś absolutnie podstawowego. Powinna ona być angażująca dla czytelnika i atrakcyjna z perspektywy robota wyszukującego. Obie te rzeczy idą zresztą w parze – to właśnie o nią warto zadać w pierwszej kolejności. Zwłaszcza, jeśli o content marketing chce się zadbać samodzielnie;
  • zainwestować w solidne rozwiązania technologiczne – szybkość ładowania się strony to w dzisiejszych czasach rzecz kluczowa. Jeżeli zatem strona nie działa bardzo szybko i lubi się przyciąć, trzeba zainwestować w lepsze rozwiązania technologiczne – hosting, który zaserwuje ją znacznie szybciej. Jeśli strona nie działa w obrębie płatnej domeny „.pl” czy „.com”, czym prędzej należy ją wykupić i zrezygnować z darmowych, zwykle gorszych rozwiązań;
  • przygotować właściwy budżet – pozycjonowanie stron nie jest czymś tanim – nie ma co się oszukiwać. Jest jednak czymś, co jest w stanie przynieść mnóstwo korzyści i zarobku – z tym jednak, że trzeba na to wszystko zwykle poczekać. Określenie budżetu pomoże w dobraniu działań adekwatnych do niego. Nie ma co porywać się na zbyt ambitne działania, jeśli nie będzie się miało pieniędzy na ich realizację.

Czego trzeba mieć świadomość zanim sięgnie się po pozycjonowanie stron?

pozycjonowanie-stron-jak-odpowiednio-sie-do-niego-przygotowacPodejmując się pozycjonowania strony trzeba sobie zdawać sprawę przede wszystkim z tego, że nie kupuje się produktu, a usługę. Nie ma co zatem liczyć na efekt natychmiastowy – zwłaszcza, że wiele do powiedzenia mają tutaj czynniki dość losowe. Inwestując w nie należy mieć zatem świadomość, że pierwsze efekty mogą się pojawić nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac właśnie na tym polu. Trzeba zatem być cierpliwym.

Pozycjonowanie nie jest też czymś najtańszym. Jeżeli chce się, żeby zostało przeprowadzone w sposób jak najbardziej profesjonalny, trzeba będzie poświęcić na nie pokaźne sumy pieniędzy. Należy po prostu mieć tego świadomość i, jak już zostało wspomniane wcześniej, opracować jak najbardziej właściwy budżet. Taki, w którym na pewno będzie mogło się dopiąć i który pozwoli na wykorzystanie pełni potencjału własnej strony.

W pozycjonowaniu wiele do powiedzenia ma również konkurencja. Działając na rynku lokalnym ma się znacznie większe szanse na sukces niż wtedy, gdy celuje się w rynek ogólnopolski czy globalny. Wiedząc to można odpowiednio się do tego wszystkiego ustosunkować i dobrać takie działania, które pozwolą wykorzystać w pełni potencjał i przeskoczyć konkurencję.

Pozycjonowanie stron to nie tylko samo w sobie ich promowanie. To też mnóstwo czasu spędzanego na analizowaniu, badaniu, sprawdzaniu i testowaniu. Nie zawsze takim, które natychmiast przynosi efekty.

Podsumowanie

Pozycjonowanie stron jest procesem, w którym liczy się przemyślenie i odpowiednie ukierunkowanie wszystkich działań. Nie ma tutaj miejsca na przypadek i działanie po omacku. Właśnie dlatego tak istotne okazuje się być odpowiednie przygotowanie się do tego. Pozwoli ono działać w zgodzie ze z góry określonym planem, w sposób jak najbardziej przemyślany i uporządkowany.