Technologia

Jak podłączyć telefon do telewizora?

Podchodzi smartfon do telewizora i mówi: „Good morning! Ja… chciałbym… moje dane… data… my data, tu umieścić… wasz bank… konto na hasło… Verstehen?”. A telewizor nicht verstehen. Oto jak sprawić, by twój telewizor i smartfon zaczęły rozmawiać, a nie odwalać numery a la Wesoły Romek, co ma na przedmieściach domek, a w domku wodę, światło, gaz.

Chcesz obejrzeć coś, co masz w smartfonie, na telewizorze? Ale du verstehst nicht? Ani be, ani me, ani kukuryku? Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak połączyć oba urządzenia. Wielu ludzi ma obecnie w swoich domach więcej inteligentnych urządzeń niż kiedykolwiek wcześniej. Często jednak nie wiemy, jak łatwo jest udostępniać dane między nimi. Może zakładamy, iż nakłonienie ich do łączności będzie o wiele bardziej kłopotliwe niż faktycznie jest?

A korzyści są diabelsko użyteczne. Nawet Belzebubik się o to pytał. Rozmowy smartofonowo-telewizyjne otwierają całą gamę sposobów przesyłania danych z urządzenia mobilnego na duży (lub przynajmniej większy) ekran telewizora. Na przykład możesz pokazać znajomym i rodzinie stare zdjęcia z wakacji, przesyłać strumieniowo klip z YouTube lub plik wideo w wyższej rozdzielczości niż może obsłużyć twój telefon. Można odtwarzać na dużym ekranie serial Netflixa, który oglądałeś w drodze do pracy lub przesłać samouczek do ćwiczeń, aby ułatwić śledzenie czynności, np. „Skalpel” albo „Killer” Ewy Chodakowskiej (ugh, najtrudniejsze chyba jest „Turbospalanie”).

Po pierwsze primo ultimo, musisz się upewnić, że smartfon jest w stanie się połączyć z telewizorem. Telewizor powinien mieć tzw. funkcję Smart TV, która pozwala na łączenie się z innymi urządzenia oraz Internetem. Dobrodziejstwem naszych czasów jest fakt, że cholernie trudno jest znaleźć telewizor, który NIE posiadałby tej funkcji. Oznacza to, że są podłączone do Internetu i wstępnie zainstalowane z aplikacjami takimi jak Netflix i YouTube. Po drugie primo ultimo, jak więc podłączyć smartfon do telewizora?

Kabel HDMI

Jest jedną z opcji, jeśli nasz telewizor nie obsługuje WiFi. Jeden z najbardziej niezawodnych sposobów. Praktycznie każdy telewizor powinien mieć port HDMI, który służy do przesyłania zarówno dźwięku, jak i obrazu z tego samego źródła. Niektóre telewizory zaczynają być wyposażane w HDMI 2.1, ale bardziej powszechny standard HDMI 2.0 jest potrzebny tylko wtedy, gdy nie potrzebujemy jakości 8K.

Jak podłączyć telefon do telewizora?Telefony nie mają portu HDMI, ale na szczęście są poręczne przejściówki (oryginalne lub zamienniki – te drugie mają wielokrotnie niższą cenę, a taką samą funkcjonalność), które dostosowują porty HDMI do portów USB Type-C, micro USB lub Lightning w telefonie. Niektóre smartfony z Androidem mają porty mini HDMI lub micro HDMI, które można podłączyć bezpośrednio do HDMI za pomocą jednego kabla. Smartfon powinien także obsługiwać standard MHL, czyli Mobile High-Definition Link. Umożliwia współpracę smartfonów z telewizorami i monitorami posiadającymi złącze HDMI. Dzięki temu jest możliwe przesyłanie dźwięku oraz obrazu, a także ładowanie i transmisję HDCP (chronienie przesłanych treści).

Po podłączeniu możemy wyświetlać na ekranie telewizora to samo, co na smartfonie. Telefon jednak wykorzystuje moc procesora i system do transmisji danych, więc obciąża system telefonu. Verstehen? Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen. Proszę bardzo pan spocznie, pan usiądzie, pan poczeka, się załatwi…

Kabel USB

Wydaje się wystarczająco proste? I tak jest. Większość kabli do ładowania smartfonów kończy się złączem USB, aby łatwiej łączyć się z laptopami lub zasilaczami. Jeśli telewizor ma port USB, to jest to prosty sposób na wyświetlanie plików na ekranie. Technicznie rzecz biorąc, przesyłasz pliki do otwarcia na telewizorze, zamiast transmitować wyświetlacz telefonu.

Podobnie jak w przypadku laptopa lub komputera stacjonarnego, powinieneś być w stanie przejść do „Źródła” (Source) w opcjach Smart TV i wybrać USB. Na ekranie smartfona powinien pojawić się komunikat umożliwiający przesyłanie plików, zamiast informacji o ładowaniu urządzenia przez telewizor. Sposób podobny do pierwszego, ale tańszy, bo nie trzeba dodatkowej przejściówki.

W porządku, a co jeśli chcesz zawracać sobie głowy przewodami lub kablami? Spokojnie, nie musisz liczyć na cud. Mamy XXI wiek.

Przesyłanie bezprzewodowe (Android)

Przesyłanie to proces bezprzewodowego przesyłania strumieniowego treści z telefonu lub tabletu przez połączenie z tą samą siecią Wi-Fi co telewizor. Działa to na zasadzie jakby wirtualnego kabla HDMI. Ten sposób połączenia pozwala na dzielenie się zawartością między urządzeniami. Można też zdublować ekran smartfona bezpośrednio na wyświetlacz telewizora. Żeby korzystać z tego interfejsu, należy ze sobą zsynchronizować urządzenia. Ten proces ułatwią niektóre wbudowane funkcje telefonów, np. w smartfonach Samsung jest to Smart View. Jednak jeśli telefon nie posiada takiej lub podobnej funkcji, trzeba użyć aplikacji.

Aplikacje na smartfony, takie jak AllCast, będą mogły przesyłać dane bezpośrednio do telewizora, chociaż większość nowoczesnych telefonów z systemem Android (w wersji 4.2 i nowszej) i urządzeń z systemem Windows (Windows 8.1 i nowsze) będzie obsługiwać standard przesyłania Miracast. Dzięki Miracast po prostu przejdź do ustawień telefonu, sprawdź opcję „Przesyłanie danych” i wybierz „Wyświetl połączenia bezprzewodowe”, aby sprawdzić, na które urządzenia można przesyłać dane.

Możesz też użyć urządzeń do przesyłania strumieniowego, takich jak Google Chromecast lub Roku Streaming Stick, które podłącza się do portu HDMI telewizora. Można je łączyć bezprzewodowo z urządzeniami z Androidem 4.4.2 lub nowszym. Verstehen? Pani kierowniczko, ja to wszystko rozumiem…

AirPlay (iOS)

Na urządzeniach Apple możesz korzystać z AirPlay: zastrzeżonej technologii Apple do bezprzewodowego przesyłania dźwięku i obrazu. Oczywiście AirPlay jest zaprojektowany do pracy tylko między urządzeniami np. smartfonami Apple, ale jeśli wysyłasz treści z iPhone’a lub iPada do Apple TV, AirPlay cię pokieruje. Jeśli oba urządzenia są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi, automatycznie wykryją się nawzajem i będziesz mógł wybrać połączenie AirPlay w ustawieniach telefonu, tak samo jak w przypadku połączenia Bluetooth ze słuchawkami bezprzewodowymi. Diabelnie proste. Nawet całe piekło to chwali.