Zdrowie

Jak wykonać masaż gorącymi kamieniami?

Masaż Balijski Gorącymi Kamieniami świetnie relaksuje oraz odpręża. Ponadto rozluźnia napięte mięśnie i przynosi ulgę w bólu. Jego początki sięgają nawet kilku tysięcy lat wstecz, a obecnie zdobywa ponownie ogromną popularność. Szczególnie wśród zestresowanych i zmęczonych pracowników. Chętnie wybierany jest w ofercie dzień w spa dla dwojga, podczas wyjazdów integracyjnych czy wieczorów panieńskich.

Jaka jest historia masażu gorącymi kamieniami?

Uznaje się, że jako pierwsi po gorące kamienie sięgnęli mieszkańcy Indii. Miało to miejsce ok. 5000 lat temu. Później korzystali z nich Japończycy i Chińczycy. Natomiast rdzenni Amerykanie wykorzystywali gorące kamienie, aby przyspieszyć usuwanie toksyn z organizmu i przywrócić mu równowagę i homeostazę. Natomiast na Hawajach kamienie, które rozgrzewano bezpośrednio w ogniu, owijano później w liście i przykładano w bolące miejsca na ciele. Leczniczą moc gorących kamieni docenili również mieszkańcy Ameryki Południowej. Ludowi uzdrowiciele, curandero, stosowali je m.in. do łagodzenia bólu menstruacyjnego. Obecnie masaż gorącymi kamieniami przeżywa renesans. Pojawia się w nowoczesnych salonach masażu i przyciąga dużą rzeszę klientów.

Jak działa masaż gorącymi kamieniami?

Zgodnie z nazwą, do masażu używa się gorących kamieni. Kamienie podgrzewane są do ustalonej temperatury, która ogrzewa ciało, ale nie parzy. Temperatura wynosi zwykle ponad 50°C, dzięki czemu wpływa na rozluźnienie mięśni i pobudza krążenie żylno-limfatyczne. W czasie masażu działa dwutorowo. Po pierwsze poprzez temperaturę, a po drugie ucisk, jaki tworzą kamienie.

Kiedy zalecany jest masaż gorącymi kamieniami? Znajduje szczególne zastosowanie w łagodzeniu bólów mięśniowych. Zmniejsza ich napięcie, ułatwiając jednocześnie wykonanie tzw. masażu głębokich tkanek (ang. deep tissue massage). Poprawia mikrocyrkulację, wspiera prawidłowe odżywienie i dotlenienie komórek całego ciała, stymuluje metabolizm. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, uelastycznia skórę. Jest również wykorzystywany jako masaż antycellulitowy. Pomaga również niwelować problem zimnych dłoni i stóp. Najbardziej jednak ceniony jest ze względu na swoje działanie relaksujące. W związku z tym znajduje zastosowanie w łagodzeniu napięć, bezsenności oraz depresji. Nawiązując do chińskiej tradycji masażu, specjaliści wskazują, że odblokowuje czakry. Ponadto pobudza przepływ energii wzdłuż meridianów. Dzięki temu chroni przed złym samopoczuciem i różnego rodzaju chorobami.

Jakie są przeciwwskazania do masażu?

Istnieją podstawowe przeciwwskazania medyczne, które uniemożliwiają wykonanie masażu. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, infekcje i stany zapalne skóry, chemio- i radioterapia, otwarte rany i wysypki, choroby przebiegające z gorączką, żylaki i tendencja do powstawania zakrzepów oraz ciąża.

Zobacz również:

 

Jak wykonać masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami można wykonać w gabinecie, jak i we własnym domu. W drugim przypadku należy zakupić specjalny zestaw kamieni. O czym należy pamiętać i w jaki sposób przygotować się do zabiegu? Do masażu najczęściej stosowane są kamienie bazaltowe, które zawierają wysoką zawartość żelaza. Dzięki temu dłużej utrzymują ciepło. Kamienie powinny być przede wszystkim płaskie, o gładkiej powierzchni, ale zróżnicowanych wymiarach. Wielkość kamienia dopasowujemy do powierzchni masowanego obszaru ciała. Jeśli chcemy działać na skórę niższą temperaturą, to można wybrać kamienie marmurowe.

Jak wykonać masaż gorącymi kamieniami?W profesjonalnych salonach spa kamienie ogrzewane są w gotowych podgrzewaczach, natomiast w warunkach domowych można uzyskać pożądaną temperaturę, zanurzając je w gorącej wodzie. Aby zachować higieniczność zabiegu, przed kontaktem kamieni z ciałem, należy je zdezynfekować. Po uzyskaniu właściwej temperatury (około 50°C) osuszamy je ręcznikiem. Aby zapewnić kamieniom odpowiedni poślizg, należy skórą posmarować specjalną oliwką do masażu. Najlepiej jeśli jest delikatnie podgrzana. Aby zwiększyć wrażenia zmysłowe, można do  niej dodać kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Alternatywnie można skorzystać z kominka aromaterapeutycznego podczas wykonywania zabiegu. Jak wykonujemy masaż? Zaczynamy od masażu stóp, następnie wykonujemy płynne przejście do łydki i uda. Najpierw masujemy w ten sposób jedną nogę, potem drugą. Dopiero później wykonujemy masaż rąk i pleców, pamiętając także o barkach. Kolejno odwracamy się na plecy, aby wymasować nogi, ręce i ramiona  z przodu.

Jak korzystać z kamieni? Aby sprawdzić ich pełną funkcjonalność, warto wykorzystać wszystkie powierzchnie kamieni. W związku z tym masaż wykonujemy nie tylko płaską stroną, ale także brzegami kamieni. Boczną część kamieni stosujemy przede wszystkim w tych obszarach ciała, gdzie potrzebujemy większego ucisku lub doskwiera nam większy ból. Co więcej, w pozycji leżącej na plecach można ustawić kamienie wzdłuż linii kręgosłupa. Specjaliści przekonują, że gorące kamienie mają wtedy pozytywny wpływ na energię skupioną w znajdujących się w tym miejscu czakrach.