Płyn hamulcowy – dlaczego trzeba wymieniać i jak często
Płyn hamulcowy – dlaczego trzeba wymieniać i jak często – układ hamulcowy jest zaliczany do jednego z najważniejszych systemów samochodów. Jeżeli działa on niesprawnie, poruszanie się takim samochodem może być niebezpieczne. Z mniej sprawnym silnikiem bądź zawieszenie jeżdżenie może być możliwe i nie sprawiać zagrożenia, jednak układ hamulcowy powinien być sprawny. Warto wiedzieć, dlaczego trzeba wymieniać płyn hamulcowy i jak często to robić. Na to odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do jego przeczytania.
Czym jest płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy to po prostu mieszanina związków chemicznych, które są odporne na wysokie temperatury oraz spienianie. Dzięki niemu możliwe jest efektywne hamowanie – płyn hamulcowy jest stosowany w pojazdach w celu przeniesienia ciśnienia z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Istotne jest często kontrolowanie ilości płynu hamulcowego w samochodzie. Dlaczego? Według statystyk, wymiana płynu hamulcowego zmniejsza drogę hamowania o 4 metry, co może przyczynić się nawet do uniknięcia nieprzyjemnej kolizji.
Regularna wymiana płynu hamulcowego – dlaczego jest to koniecznie?
Regularna wymiana płynu hamulcowego jest bardzo ważna. Kiedy zawartość wody w płynie jest równa 3% to płyn nie nadaje się do eksploatacji, ponieważ w trakcie hamowania bardzo się nagrzewa w zaciskach hamulcowych kół. W sytuacji, kiedy woda zmienia się w parę, płyn zmniejsza swoją skuteczność do hamowania, aż w końcu nie jest to możliwe. Po kilku mocniejszych hamowaniach pedał przestaje reagować i auto jedzie dalej. Jedyne, co może wtedy pomóc, to ostudzenie układu hamulcowego.
Najczęściej o niesprawnym działaniu układu hamulcowego dowiadujemy się w sytuacji awaryjnej, ponieważ zazwyczaj przy spokojnej jeździe nie jest widoczny efekt utraty skuteczności. Woda w płynie hamulcowym przyspiesza korozyjne uszkodzenie układu hamulcowego. Dbanie o samochód jest bardzo ważne, a zwłaszcza o odpowiedni poziom płynu hamulcowego. Pozwoli to jeździć bezpiecznie.
Jak często trzeba wymieniać płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy, jak już wspomniano, jest uznawany za jeden z najważniejszych płynów w samochodzie. Warto postawić na jego jakość, a także na dbanie o jego odpowiedni poziom w zbiorniku, ponieważ wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. To bardzo ważna kwestia, ponieważ statystyki mówią, że co czwarty kierowca nie jest w stanie odpowiedzieć, kiedy ostatnio wymieniał płyn hamulcowy.
Poznaj dobre warsztaty:
Płyn hamulcowy należy wymieniać co około dwa lata albo, jeżeli jeździmy częściej, co około 40-50 tys. km. Ponadto, należy to koniecznie zrobić wtedy, kiedy odczuwamy zmniejszenie siły hamowania. Zignorowanie takiego problemu może stanowić zagrożenie naszego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego. Płyn hamulcowy sprawdza się z użyciem specjalnego miernika. Pozwala on jednak sprawdzić tylko zawartość wody w zbiorniku wyrównawczym.
Ile kosztuje wymiana płynu hamulcowego?
Wymiana płynu hamulcowego jest dla wielu osób skomplikowana. Osoby nie zainteresowane tematem nie wiedzą, jaki płyn hamulcowy ma układ hamulcowy. Mogą też się zastanawiać, ile kosztuje wymiana takiego płynu. Jeżeli chcemy sprawdzić, jaki typ płynu hamulcowego jest zastosowany w naszym samochodzie, to powinniśmy zapoznać się z dokumentacją. Warto to wiedzieć, ponieważ nie każdy płyn hamulcowy jest dobry do każdego układu hamulcowego.

Decydując się na uzupełnienie płynu hamulcowego należy przede wszystkim zatem kupić odpowiedni płyn. Jest on dostępny na przykład na stacjach benzynowych w niewygórowanej cenie, zazwyczaj nie wyższej niż 20 złotych za pół litra. Należy tutaj wspomnieć, iż koszt wymiany całego płynu zależy od warsztatu i zazwyczaj wynosi ponad 100 złotych. Koszt zawiera płyn i usługę odpowietrzenia układu hamulcowego.
W samochodzie, nawet w bagażniku, warto posiadać niewielką butelkę, którą można w razie potrzeby zastosować do dolania płynu hamulcowego. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynu hamulcowego jest niezwykle istotne, aby nie obawiać się, że mogłoby stać się coś złego.
Zużyty płyn hamulcowy – czym się objawia?
Zużyty płyn hamulcowy, który nie trzyma już swoich właściwości, objawia się przede wszystkim tzw. miękkim pedałem hamulca. Ludzie bardzo często myślą, że układ hamulcowy się zapowietrzył. Może być to złudne skojarzenie, ponieważ daje to podobne objawy. Jeżeli jednak płyn hamulcowy wymienialiśmy dawno, to bardziej prawdopodobny jest fakt, iż będzie to związane z płynem. Po dłuższym czasie płyn hamulcowy może być bardzo zawilgocony, w takim stopniu, że pedał hamulca łatwo wpada w podłogę. Dlatego właśnie mówi się, że jest to miękki pedał. Co zatem, jeśli nasz płyn hamulcowy jest zawilgocony? Wtedy podczas szybkiej jazdy i gwałtownego hamowania dochodzi do zagotowania wspomnianego płynu, co przyczynia się do zmniejszonej sprawności hamulców.
Płyn hamulcowy, który wlewamy do auta, powinien być świeży i hermetycznie zamknięty. W innym razie jego właściwości mogą być inne od tych, które są podane na opakowaniu. Wymianę płynu warto przeprowadzić w warsztacie, ponieważ w trakcie procedury konieczne jest zdjęcie wszystkich kół.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |
![]() |
![]() |