Zdrowie

Witamina C

Witamina C jest makroskładnikiem odżywczym, który nie tylko pomaga szybciej wyzdrowieć z przeziębienia lub grypy, ale może również pomóc złagodzić przebieg raka lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Dzienna dawka witaminy C dla dorosłych wynosi 90 mg i w zależności od innych źródeł 1000 – 2000 mg. Witaminę C trudno przedawkować, a nawet przedawkowanie nie zagraża życiu. Jednak może to spowodować stan zwany hemochromatozą. W takim razie, dlaczego nie powinieneś dostawać za dużo witaminy C? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Hemochromatoza i witamina C

Hemochromatoza jest niebezpieczna głównie dlatego, że początkowe objawy choroby są bardzo niespecyficzne i nie każdy wie, że jest chory. W hemochromatozie większe niż fizjologiczne dawki witaminy C mogą być najbardziej niebezpieczne. Dla osób z hemochromatozą najniebezpieczniejsze jest spożywanie więcej niż 1 grama witaminy C dziennie, czyli już 1/4 łyżeczki, więc ilość jest bardzo mała. Niewiele osób wie o hemochromatozie, a ta choroba jest warta poznania.

Witamina C
Witamina C

Hemochromatoza jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych Europejczyków, dotykającą 5-20% populacji. Hemochromatoza może przebiegać gładko i może prowadzić do wielu innych poważnych schorzeń, takich jak marskość wątroby, cukrzyca, choroby serca, zapalenie stawów i problemy z płodnością. Najpoważniejsza forma hemochromatozy nie jest leczona. Objawy hemochromatozy obejmują zmęczenie, ból brzucha i osłabienie. Dlatego może się zdarzyć, że wiele osób przyjmuje witaminę C w celu zmniejszenia objawów zmęczenia. W rezultacie organizm magazynuje więcej toksycznego żelaza.

Hemochromatoza to problem związany przede wszystkim z nadmiarem żelaza. U pacjentów żelazo początkowo gromadzi się w wątrobie, co może prowadzić do marskości i uszkodzenia innych narządów, takich jak serce, trzustka, jelita, stawy, przysadka mózgowa i narządy płciowe. Marskość wątroby to poważna choroba, która często prowadzi do rozwoju raka wątrobowokomórkowego, a w przypadku późnej diagnozy często prowadzi do śmierci.

Witamina C i żelazo

Witamina C zwiększa przyswajalność żelaza – zwiększając jego przyswajalność. Witamina C ma zdolność uwalniania żelaza z białek magazynujących żelazo. Nazywa się ferrytyna. Witamina C wiąże żelazo z transferyną, białkiem odpowiedzialnym za przenoszenie żelaza z krwi do narządów. Niebezpieczne choroby mogą wystąpić, gdy narząd gromadzi zbyt dużo żelaza. Za dużo żelaza jest niebezpieczne, głównie dlatego, że żelazo hemowe jest bardzo reaktywne, a gdy jest go za dużo, tworzą się wolne rodniki. Wolne rodniki to cząsteczki, które uszkadzają zdrowe komórki. Dlatego osoby z hemochromatozą nie powinny spożywać nadmiernych dawek witaminy C.

Witamina C zwiększa również stres oksydacyjny spowodowany zbyt dużą ilością żelaza. Stres oksydacyjny może uszkodzić zdrowe komórki. Wysokie dawki witaminy C u osób z hemochromatozą często prowadzą do problemów z sercem i wielu innych poważnych chorób. Jeśli chcesz wykonać test biochemiczny w celu określenia poziomu żelaza zmagazynowanego w organizmie, nie powinieneś spożywać dodatkowego żelaza ani witaminy C, aby uzyskać lepsze wyniki.

Przeładowanie żelazem i produkty z witaminą C

Osoby z genetyczną predyspozycją do przeładowania żelazem powinny przyjmować nie więcej niż 200 mg witaminy C dziennie i jeść zarówno pokarmy bogate w żelazo, jak i pokarmy bogate w witaminę C. Hemochromatoza jest trudna do zjedzenia, ponieważ może powodować niespecyficzne objawy. wykryty przez wielu lekarzy. Nie zawsze są w stanie zidentyfikować chorobę w odpowiednim czasie i skierować pacjentów na odpowiednie badania. Wczesne rozpoznanie hemochromatozy skutkuje skuteczną i trwałą redukcją poziomu żelaza. jak? Krew jest spuszczana. Wbrew powszechnemu przekonaniu, poziomu żelaza nie można obniżyć poprzez zmianę diety i ograniczenie spożycia witaminy C. Czemu? Ponieważ takie zachowanie zapobiega przedostawaniu się większej ilości żelaza do organizmu.

Najłatwiejszym sposobem zdiagnozowania hemochromatozy jest badanie genetyczne pod kątem zmian w genie HFE. Takie testy mogą wykluczyć lub potwierdzić genetyczną zdolność do rozwoju choroby. Nie jest to skomplikowany test, ponieważ polega na pobraniu próbki śliny z wnętrza policzka. Możesz to zrobić samodzielnie w domu w specjalnej placówce, korzystając ze specjalnego zestawu do zbiórki dostarczonego przez kuriera. Wynikiem tego rodzaju badań są informacje na całe życie, które pozwalają poznać chorobę i szybko ją wyleczyć. Hemochromatoza jest dziedziczna.