Budownictwo

Zastosowanie wiązarów dachowych

Zastosowanie wiązarów dachowych: za jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnej więźby uznaje się wiązary dachowe. Jak powszechnie wiadomo, dach odgrywa bardzo ważną rolę, bowiem to właśnie on chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czego doskonałym przykładem śnieg, deszcz, wiatr i niska temperatura. Jakie rodzaje wiązarów dachowych możemy wyróżnić? 

Co powinniśmy wiedzieć o wiązarach dachowych prefabrykowanych? Gdzie w praktyce stosowane są wiązary dachowe? Jakie zalety posiadają wiązary dachowe? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie rodzaje wiązarów dachowych możemy wyróżnić?

Wiązary dachowe cieszą się ogromną popularnością. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wyróżnić możemy dwa rodzaje tych elementów. Pierwszy z nich to belka krokwiowa – jest to para krokwi razem z drewnianą belką stropową, co tworzy trzyczęściową konstrukcję, która jest oparta na zewnętrznych ścianach budynku. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że belki tworzące drewnianą podłogę spoczywają bezpośrednio na ścianie. Drugim rodzajem są wiązary dachowe wiszące, o których mówimy w sytuacji, gdy krokwie są ze sobą połączone w kalenicy, jednocześnie spoczywają na murłatach. Są one przymocowane do korony. 

Co powinniśmy wiedzieć o wiązarach dachowych prefabrykowanych?

Wiemy już, że wyróżnić możemy dwa rodzaje wiązarów dachowych. Teraz nieco więcej opowiemy o prefabrykowanych elementach, które cieszą się ogromną popularnością w związku z możliwością ich szybkiego wykorzystania. Komponenty do tej więźby dachowej są produkowane w specjalistycznych firmach, które zajmują się budową i montażem konstrukcji dachowych. Najczęściej wytwarza się je z wysuszonego drewna iglastego, czego przykładem jest sosna i świerk. Prawdopodobnie najlepszym wyborem jest drewno C24, którego stopień wilgotności nie przekracza 18%. Na dzień dzisiejszy cały proces produkcji sterowany jest za pośrednictwem komputerów. W celu wykonania więźby w zautomatyzowanej produkcji niezbędne jest wprowadzenie wszelkich niezbędnych danych zgodnie z projektem, który został wcześniej opracowany. Wiązary dachowe prefabrykowane dostosowywane są według indywidualnych potrzeb klienta, które różnią się od siebie w zależności od inwestycji. W zdecydowanej większości przypadków wykonanie tego typu konstrukcji to dość krótki i sprawny proces. Praca nie przekracza bowiem dwóch tygodni. Jeśli chodzi o sam montaż prefabrykowanego dachu, to trwa on około 3 dni. Kiedy planujemy montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych powinniśmy mieć na uwadze to, że gotowa rama jest dostarczana na plac budowy. Oznacza to, że czas poszczególnych etapów budowy ulega znacznemu skróceniu, co z pewnością warto mieć na uwadze. 

Gdzie w praktyce stosowane są wiązary dachowe?

Zastosowanie wiązarów dachowych
Zastosowanie wiązarów dachowych

Wiązary dachowe to jedno z tych rozwiązań, które wykorzystywane jest w naprawdę wielu przypadkach. Przykładowo technologia http://www.wiazary-kratowe.pl/technologia/ ta powszechna jest chociażby w przypadku budowy dachów, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na zewnętrzne oddziaływania. Ze względu na dość duży koszt rozwiązanie to nie jest najpopularniejsze w krajach, które wyróżniają się dość wysoką średnią temperaturą dobową. Głównym czynnikiem, który może decydować o zastosowaniu wcześniej wspomnianej technologii, jest śnieg. W przeciwieństwie do deszczu, nie jest on usuwany z powierzchni dachu. Co godne podkreślenia, podczas roztopów zwiększa on swoją masę, co w jeszcze większym stopniu naraża dach na zniszczenie. 

Kolejnym czynnikiem, który bezpośrednio zagraża integralności dachu, jest wiatr. Ma on większy wpływ na dachy, które wyróżniają się nieco większą spadzistością. Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe czynniki, to możemy dojść do wniosku, że wiązary dachowe w sposób szczególny stosowane są w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie Zachodniej. Tendencje te mogą mogą jednak ulec zmianom, bowiem konstrukcje prefabrykowane są nieco tańsze i cieszą się dużą popularnością. 

Jakie zalety posiadają wiązary dachowe? 

Jest jeszcze jedna kwestia, którą z pewnością warto poruszyć. Zastosowanie można bowiem określić również na podstawie zalet wiązarów dachowych. Przede wszystkim warto wspomnieć o doskonałej jakości drewna. Firmy, które produkują prefabrykowaną więźbę z wiązarów zatrudniają najlepszych specjalistów w dziedzinie. W praktyce oznacza to, że nie musimy obawiać się tego, że ktoś sprzeda nam za wysoką cenę drewno, które jest niskiej jakości. Mówiąc o zaletach nie możemy zapominać o dużej dokładności. Prefabrykowane wiązary dachowe wykorzystują innowacyjne systemy informatyczne, które współpracują z urządzeniami najwyższej jakości. W praktyce oznacza to, że poszczególne elementy doskonale się ze sobą łączą. Jeśli chodzi o drewniane wiązary dachowe, to charakteryzują się krótkim okresem realizacji. Warto nadmienić, że inwestorzy ograniczają się często do umowy z jednym wykonawcą, dzięki czemu czas realizacji inwestycji staje się krótszy. 

Andrzej Śmiatacz wiązary kratowe
plac Grunwaldzki 19
50-378 Wrocław
695464212
www.wiazary-kratowe.pl