Budownictwo Usługi

Badania geotechniczne w Szczecinie

Aby w pierwszej kolejności zaprojektować i położyć fundamenty domu, musimy dokładnie wiedzieć, na jakiej działce będzie działka pod zabudowę. W takim przypadku musimy wykonać lub faktycznie zamówić specjalne testy. Są to badania geotechniczne w Szczecinie.

Czy badania geotechniczne są obowiązkowe?

Badania geotechniczne zgodnie z obowiązującymi przepisami są bezwzględnie obowiązkowe. Wielu ekspertów polecało je wcześniej, nawet jeśli nie są wymagane. Jaki jest cel badań geotechnicznych? Badania te wykonywane są w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża inwestycyjnego. Oto wszystkie informacje potrzebne do bezpiecznego i prawidłowego zaprojektowania wszystkich fundamentów budynku, a także doboru tego samego rodzaju izolacji, który odprowadza wodę deszczową z dachu budynku na ziemię lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Dodatkowo badanie geotechniczne w Szczecinie pozwala uniknąć typowych problemów, które pojawiają się podczas użytkowania budynku, takich jak zawalone fundamenty czy pęknięte ściany.

Kiedy powinniśmy wykonać pomiar gruntu?

Najlepiej zrobić test gleby przed zakupem działki. Bardzo ważne jest, aby sposób budowy domu zależał od ich wyniku. W skrajnych przypadkach konkretna konstrukcja może okazać się w ogóle niemożliwa. Ostatni moment, w którym można wykonać badania geotechniczne, powinien być przed rozpoczęciem budowy. Musimy też pamiętać, że zdecydowanie nie warto budować piwnicy na działce o bardzo wysokich wodach gruntowych.
Przybliżone dane dla wszystkich właściwości gleby można uzyskać od sąsiadów, którzy zbudowali domy. Jeśli istnieje mapa geologiczna terenu, warto zapoznać się z mapą geologiczną. Roślinność na działkach jest również wskaźnikiem typu gatunkowego.

Komu zlecić badanie geologiczne?

Badania geotechniczne w Szczecinie
Badania geotechniczne w Szczecinie

Badania eksperckie i specjalistyczne należy zlecić firmom geotechnicznym. Prosta ankieta to nic innego jak wywiercenie kilku otworów w ziemi. W większości przypadków wystarczy wykonać je na głębokości od trzech do pięciu metrów. Na tej podstawie, ewentualnie uzupełnionej badaniami laboratoryjnymi, inżynier geotechnik określi wszystkie warstwy, zwierciadła wody i rodzaje gruntu. Wszystkie obowiązki inżyniera geotechnika obejmują oczywiście przygotowanie kompleksowej dokumentacji geotechnicznej. Zdecydowanie powinna zawierać mapę z zaznaczonymi miejscami badań. Wyznaczane są również sekcje geotechniczne ilustrujące budowę geologiczną działki, informacje o samym zwierciadle wód gruntowych oraz sekcję tekstową podającą wszystkie parametry geotechniczne gruntu, zalecenia dotyczące budowy fundamentów zabezpieczających oraz wnioski z opracowania. Jeżeli budowa samego podłoża jest rzeczywiście złożona, wymagana jest bardziej szczegółowa dokumentacja geologiczno-inżynierska.

Poznaj ofertę:

Jaki jest koszt przeprowadzenia tego rodzaju testów? Kosztuje od 1200 do 2000 zł. Wszystko zależy od regionu samego kraju. Musimy pamiętać, że czasami testy trzeba powtórzyć. po co? Wszystko po to, aby określić wszelkie zmiany poziomu wód gruntowych w ciągu roku.

Kategoria geotechniczna

Badania geotechniczne dzielą obiekty na trzy kategorie. Są to budynki parterowe i dwupiętrowe, budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, o głębokości wykopów do 1,2 metra, ścianach oporowych i nasypach budowlanych do 3 metrów, które zgodnie z wszelkimi przepisami należą do pierwszej kategorii. W takim przypadku inwestor jest prawnie zobowiązany do przeprowadzenia badania gruntu i wód gruntowych przed rozpoczęciem budowy.
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych należy do pierwszej kategorii inżynierii geotechnicznej. Druga kategoria inżynierii geotechnicznej to z kolei obiekty realizowane w bardzo skomplikowanych i prostych warunkach gruntowych, takie jak filary i słupy mostowe, nasypy głębokie i wysokie, kotwy gruntowe, konstrukcje i mury oporowe zatrzymujące wodę lub grunt oraz posadowienie bardzo głębokie .

Zanim przystąpimy do budowy tych obiektów, grunty należy ocenić ilościowo i jakościowo oraz dokładnie przeanalizować. Trzecia kategoria inżynierii geotechnicznej obejmuje bardzo duże obiekty znajdujące się w niekorzystnych warunkach gruntowych, takie jak wieżowce w zabudowie miejskiej lub budynki osadzone w gruncie na kilku kondygnacjach. W takim przypadku inwestor zobowiązany jest do przygotowania kompletnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.
Na rynku bez trudu znajdziemy firmy, które specjalizują się w tego typu badaniach. Ale postawmy na firmę, która ma doświadczenie i może uzyskać pozytywne recenzje od klientów.