Budownictwo

Piaskowanie ile bar?

Piaskowanie to skuteczna obróbka ciśnieniowo- strumieniowa, która wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Aby wykonać skuteczne czyszczenie drewna w Goleniowie, potrzebny jest przede wszystkim wydajny kompresor. Na jego podstawie dobieramy rozmiar dyszy, która pod odpowiednim ciśnieniem wyrzuca ścierniwo. Rozmiar pojemnika sprężarki ma bezpośredni wpływ na efektywność wytwarzania powietrza. Decydując się na dyszę z niewielkim otworem, tracimy na przepustowości ścierniwa. Z kolei zbyt duża średnica powoduje, że może zabraknąć ciśnienia do osiągnięcia odpowiedniej wydajności urządzenia. Poza dopasowaniem jej rozmiaru do pojemnika kompresora, znaczenie ma także jej kształt. Obecnie funkcjonują dwa najpopularniejsze rodzaje, w tym: zwężka prosta oraz zwężka Venturiego. Obie dostępne są w kilku wariantach i rozmiarach, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest materiał, z którego wyprodukowana jest dysza. Największe znaczenie ma jakość tworzywa, która wyściela wewnętrzną część otworu. Czym kierować się przy wyborze materiału na dyszę? Po pierwsze jego trwałością, po drugie odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na końcu warto zwrócić uwagę na cenę.

Piaskowanie ile bar?Czym cechuje się rotacyjna sprężarka powietrza?

Odpowiedni zakup dysz ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim decyduje o poziomie ciśnienia, co przekłada się bezpośrednio na wydajność całego urządzenia. W przypadku renowacji felg w Szczecinie, również na zainteresowanie usługą i jej odbiór. Zanim jednak zdecydujemy się na dyszę i określimy zakres ciśnienia, należy skupić się na kompresorze. Sprężarki rotacyjne składają się z dwóch spiralnych wirników w obudowie, które wzajemnie się nakładają. Powietrze z otoczenia przekazywane jest do sprężarki poprzez zawór wlotowy. Powietrze jest później magazynowane między dwoma wirnikami. W dalszej kolejności śruby obracają się, zaciskają i ściskają powietrze. Następuje zwiększenie poziomu ciśnienie przez zmniejszenie jego objętości. Część obrotowych sprężarek śrubowych zbudowana jest z jednej śruby, ale nie znajdują powszechnego zastosowania w przemyśle. Obecność dwóch śrub gwarantuje lepszą wydajność. Jednośrubowe modele obrotowe stosowane są zwykle w chłodnictwie. Konstrukcja takich kompresorów składa się z obudowy i wirników (inaczej wejścia powietrznego). Niezależnie od typu sprężarki rotacyjnej wejście powietrzne znajduje się w miejscu sprężonego z zewnątrz powietrza. Następnie skondensowane powietrze kierowane jest do węża, gdzie dysza obniża jego objętość pod wysokim ciśnieniem.

Jakie są zalety wydajnego kompresora?

Zależność między kondensacją powietrza, a wydajnością dyszy jest duża. Im więcej skompresowanego powietrza w ciągu minuty, tym wyższy poziom ciśnienia w dyszy. Dzięki temu praca jest bardziej wydajna. Po pierwsze wysokie ciśnienie maksymalizuje prędkość drobin ściernych, ponieważ kieruje więcej energii kinetycznej po uderzeniu, co maksymalizuje siłę odrywu. Dzięki temu można zastosować mniejszej wielkości ścierniwo, które zajmuje większą powierzchnię czyszczoną. Po drugie większa ilość powietrza umożliwia użycie większej dyszy. Tym samym możliwe jest wprowadzanie większej ilości ścierniwa, a tym samym poprawa wydajności pracy. Każdy kompresor ma ustaloną z góry wydajność. Aby zachować odpowiednie ciśnienie powietrza, które pozwala na produktywną pracę, należy wybrać dyszę o niewielkim otworze. W takiej sytuacji powietrze może mieć dowolną objętość, dostarczaną przez sprężarkę. 

Jakie ciśnienie stosować? 

Stosując większy otwór dyszy, strumień powietrza zajmuje większą powierzchnię, ale niezbędna jest lepsza wydajność powietrza. Natomiast mniejszy otwór zużywa mniej powietrza, ponieważ wytwarza mniejszy strumień. Aby wykorzystać pełny potencjał dyszy, należy podjąć odpowiednie działania. Po pierwsze należy zastosować odpowiednią mieszankę powietrza, a po drugie ścierniwa. Dobierając do nich prędkość i ciśnienie. Jak zatem dopasować ciśnienie w dyszy? Okazuje się, że istnieje korelacja między rozmiarem dyszy, objętością powietrza a ciśnieniem dyszy. Istnieją nawet specjalne tabelki, które na podstawie wymienionych parametrów, wskazują na odpowiedni rozmiar dyszy, która gwarantuje wydajność urządzenia. Piaskowanie służy do czyszczenia różnych powierzchni i elementów. Za każdym razem należy jednak dostosować technikę pracy do konkretnego materiału. W związku z tym czyszczenie powierzchni betonowych w Goleniowie wymaga dużego ciśnienia i dużego pojemnika kompresora, ponieważ beton jest trwały i odporny na uszkodzenia. Natomiast elementy metalowe należy piaskować mniejszą średnicą dyszy i większym ciśnieniem. Na przykład stare ceglane mury, które są podatne na zniszczenia, wymagają większej średnicy dyszy, ale jednocześnie mniejszego ciśnienia. Zwykle jednak stosuje się kompresory, które cechują się wydajnością na poziomie 3 – 5 m3/min, przy ciśnieniu 4-7 bar. Warto jednocześnie pamiętać, że im większa wydajność urządzenia (czyli wyższe parametry), tym bardziej efektywna jego praca.