Wnętrze

Jak obliczyć ile tapety potrzeba?

Aranżując wnętrza należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Bardzo duże znaczenie ma właściwe wykończenie ścian. W kuchni i łazience zwykle wybiera się ceramikę, natomiast w sypialni i innych pokojach wybór jest naprawdę szeroki. Malowanie ścian to łatwa technika, która daje zadowalające, delikatne efekty, jednak o wiele bardziej atrakcyjne są tapety. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego rodzaju wykończenia ścian. 

Dlaczego warto zdecydować się na tapetę?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tapety są bardzo łatwe w montażu. Wystarczy przestrzegać zasad wyznaczonych w instrukcjach i poświęcić odrobinę czasu. Niektóre rodzaje tapet mają fabrycznie zaaplikowany klej, co sprawia, że ich montaż jest jeszcze łatwiejszy. 

Na rynku dostępny jest szeroki wybór tapet. Różnią się one między sobą kolorystyką, fakturą oraz wzorami. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Dzięki temu każdy może dowolnie urządzić swoje wnętrze. Duża zaletą jest także to, że kolorowe tapety na ścianę mogą wiernie imitować wszelkie struktury. Jeżeli ktoś nie chce wydawać większej ilości pieniędzy na cegły czy drewniane deski z powodzeniem może się zdecydować nawet na czarne tapety ścienne. Można się także zdecydować na fototapety, które w formie interesującej grafiki przedstawiają np. widok na miasto czy na góry.

Tapety mogą także ukryć wszelkie niedoskonałości ścian. Materiał bardzo dobrze maskuje nierówności i uszkodzenia. Dzięki tapecie można oddzielić od siebie poszczególne strefy i pomieszczenia. Ozdobny materiał pozwoli na wyznaczenie kącika wypoczynkowego czy konkretnej strefy. 

Rodzaje tapet

Na rynku dostępne jest wiele kolorów i wzorów tapet, ale także wiele jej rodzajów. Bardzo popularna jest tapeta winylowa. Jej warstwa wierzchnia została pokryta wytrzymałym winylem, który jest odporny na wszelkie uszkodzenia. Można ją czyścić przy pomocy zwyczajnych środków chemicznych. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju tapety są odporne na tłuszcz, a także na ogień i wodę. Kolejnym rodzajem są tapety papierowe. Mogą być one jedno lub dwustronne. Nie są oporne na uszkodzenia mechaniczne ani na zmywanie, a co za tym idzie są o wiele tańsze i łatwiejsze do usunięcia. Bardzo interesującym rodzajem, są tapety wykonane z włókna szklanego. Są one bardzo trwałe i odporne na ogień oraz wodę, dlatego z powodzeniem można je wykorzystać w kuchni. Z kolei tapety na flizelinie zbudowane są z włókien celulozowych oraz tekstylnych. Bardzo łatwo można je przykleić.

Ciekawą propozycją są także tapety korkowe. Składają się one z dwóch warstwa: korkowej i papierowej, dzięki czemu dodatkowo ocieplają wnętrza, a także wyciszają. Kolejnym rodzajem są tapety tekstylne. Dzisiaj na rynku dostępny jest bardzo duży wybór. Można zdecydować się na najróżniejsze wzory, a także sploty tkanin. Możliwości jest wiele.

Jak obliczyć ile tapety będzie potrzebne?

Decydując się na zakup tapet należy odpowiednio oszacować jej ilość. Wiele osób kupuje tapetę na oko, jednak często potem okazuje się, że jest jej zbyt dużo lub zbyt mało. Z drugiej strony policzenie konkretnej ilości nie jest wcale nie wydaje się takie łatwe. 

Jednak okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. W pierwszej kolejności należy dokładnie wymierzyć każdą ścianę w pomieszczeniu, która ma zostać oklejona tapetą, a następnie policzyć jej pole. Standardowa rolka tapety ma około 10 m bieżących i 5 kwadratowych. Aby ustalić ile rolek tapety będzie potrzebne, należy tylko podzielić wymiary ścian przez wymiary tapety podane w metrach kwadratowych. Z uwagi na to, że nie ma możliwości zakupu tapet w częściach, wynik należy zaokrąglić do góry i kupić więcej rolek. Jeżeli w jakiejś ścianie jest okno lub drzwi, należy także zmierzyć jego wymiary i odjąć od wymiarów danej ściany. W niektórych momentach tapetę trzeba będzie docinać, aby wzory dobrze do siebie pasowały. Przed zakupem tapet, należy dobrze zapoznać się z jej wymiarami, ponieważ nie każda rolka tapety jest taka sama. Produkowane są także egzemplarze zupełnie odmienne, należy wziąć to pod uwagę. 

Nie ma sensu kupowania zbyt dużej ilości rolek tapety na zapas i wydawanie pieniędzy bez sensu. Jednak nie można dopuścić do sytuacji, że rolek zabraknie. Wtedy może pojawić się bardzo duży problem, szczególnie gdy dana tapeta nie będzie już dostępna w sklepie lub jest to produkt na zamówienie fabryczne. Obliczanie dokładnego zapotrzebowania jest bardzo ważna, także dlatego, że tapety pochodzące z różnych partii produkcyjnych mogą się od siebie różnić odcieniem, co na ścianach może się bardzo rzucać w oczy. W niektórych sklepach istnieje możliwość zwrotu zafoliowanych rolek tapety, które finalnie nie zostaną wykorzystane. Jest to bardzo duże udogodnienie, dzięki któremu tapety na pewno nie zabraknie, a zbyt duża ilość się nie zmarnuje. 

Tapety to bardzo dobre rozwiązanie. Są one niezwykle atrakcyjne wizualnie, a także wytrzymałe. Na rynku dostępne jest bogactwo najróżniejszych materiałów, wzorów i kolorów, a także struktur i faktur. Z pewnością każdy znajdzie najlepsze rozwiązanie dla siebie.