Usługi Zdrowie

Co to jest wszywka alkoholowa i ile kosztuje?

Co to jest wszywka alkoholowa i ile kosztuje? Dziś życie ludzi toczy się coraz szybciej. Więcej miejsc pracy, obowiązków, atrakcji — to wszystko wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego często propagowane są zjawiska stresowe. Jego efekty, o których wspomnimy w dalszej części artykułu, sprawiają, że ludzie chcą je w jakiś sposób złagodzić. Są to zazwyczaj różne używki lub różne zachowania. Wydaje się, że te pojęcia należy interpretować negatywnie, ale nie musi tak być.

Wiele osób próbuje uwolnić się od nadmiaru emocji poprzez ćwiczenia lub inne nawyki, które mogą poprawić ich samopoczucie i zdrowie. Niestety w większości przypadków nie są to odpowiednie nawyki. Większość ucieka się do papierosów i alkoholu. Zjawisko to było szczególnie dotkliwe w drugiej połowie XX wieku, kiedy trudne warunki doprowadziły do ​​szerzenia się m.in. alkoholizmu. Na szczęście w dzisiejszych czasach takie uzależnienia są mniej powszechne, dzięki ośrodkom odwyku alkoholowego lub nowym wynalazkom, które wciąż pojawiają się, aby pomóc w walce z powiązanymi zaburzeniami. Jednym z nich są wszywki alkoholowe Esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/. Czym ona jest?

Sprawdzona metoda na rynku

Wszywka alkoholowa to stary i dobrze znany sposób na skuteczną walkę z alkoholizmem. Jej główny związek, disulfiram, odkryto w latach 40. XX wieku. Ze względu na swoje szczególne właściwości zaburza metabolizm etanolu. Hamuje działanie grupy enzymów zwanych dehydrogenazami aldehydowymi. W rezultacie organizm nie może przekształcić toksycznego aldehydu octowego w kwas octowy. Może to prowadzić do różnych objawów zatrucia, takich jak nudności, wymioty, ból głowy czy przyspieszenie akcji serca. W Polsce jest stosowany od dziesięcioleci w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Ze względu na swoją skuteczność zastąpił inne popularne leki, np. leki zawierające opiaty. Ale jak używać wszywek alkoholowych disulfiram?

Efekt trwałego przyspieszenia leczenia

Co to jest wszywka alkoholowa i ile kosztuje?
Co to jest wszywka alkoholowa i ile kosztuje?

Wszywka alkoholowa Esperal są alternatywą dla doustnego disulfiramu. Stosuje się je umieszczając kilka tabletek na różnych częściach ciała, pod skórą. Zabieg przeprowadza wykwalifikowany lekarz co kilka miesięcy. To kolejna metoda stosowana przy uzależnieniu od alkoholu, ale znacznie przyspieszająca czas leczenia. Jego działanie objawia się, gdy pacjent spożyje określoną ilość alkoholu. Wtedy też pojawiły się opisane powyżej objawy zatrucia aldehydem octowym, które sprawiły, że osoba leczona poczuła się źle. Ten stan powinien powstrzymać ją od dalszego picia i uniemożliwić jej ponowne podjęcie próby picia.

Niestety jednak nie jesteśmy do końca pewni, że tak się stanie, dlatego ośrodki leczenia alkoholizmu nie zalecają znakowania alkoholu jako podstawowej metody walki z tym nałogiem. Wszywka alkoholowa powinny być stosowane wyłącznie jako uzupełnienie profesjonalnej kuracji alkoholowej. Ważniejszym aspektem wartym omówienia jest jednak cena. W zależności od prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu i jego lokalizacji koszt zabiegu waha się od 700 zł do 1200 zł. Koszt samego leku to zaledwie kilkadziesiąt złotych, więc jest niezwykle tani. Więc zdecydujmy?

Alternatywy dla wszywek alkoholowych

Istnieje wiele innych, często tańszych, a nawet skuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu. W Polsce jest wiele zabiegów, które również są bezpłatne. Zwykle trwają około dwóch lat, podczas których pacjent otrzymuje psychoterapię. Ta metoda jest jedną z najskuteczniejszych, ponieważ jest kontrolowana przez ekspertów, którzy mają nie tylko wiedzę, ale także odpowiednie środki do walki z uzależnieniem. Osoba może zostać skierowana do szpitala na leczenie, jeśli istnieje ryzyko poważnego nadużywania alkoholu i utraty życia. Problem uzależnienia jest głęboko zakorzeniony w psychice człowieka, dlatego leczenie oparte na psychoterapii powinno być na najwyższym poziomie.

Istnieje jednak wiele leków, które mogą pomóc w wyeliminowaniu czynników powodujących stres związany z piciem. Należą do nich na przykład benzodiazepiny. Hamuje lub redukuje niepożądane reakcje organizmu na uzależnienie od alkoholu: niepokój, drgawki czy nerwowość. Najważniejszą i najtrudniejszą rzeczą w leczeniu alkoholizmu jest jego rozpoczęcie. Człowiek musi być świadomy swojego problemu, co często jest niezręczne. Jeśli jednak pojawia się opór w próbie dowiezienia pacjenta do ośrodka, warto skorzystać z pomocy różnych agencji, zwłaszcza jeśli pojawia się agresja. Alkoholizm może nie jest tak poważny jak kiedyś, ale nadal może prowadzić do rozpadu rodziny, bezrobocia i innych problemów. Nie dopuśćmy do tego, podejmijmy odpowiednie kroki, aby go pokonać!