Uroda

Jaka myjka ultradźwiękowa?

Jaka myjka ultradźwiękowa? Gabinety podologiczne i kosmetyczne są zobowiązane do szczególnej dbałości o higienę i sterylność. Porządek i czystość miejsca łatwo zauważyć, obserwując wygląd pomieszczeń. Schludne rozmieszczenie wyposażenia, czyste podłogi i akcesoria z pewnością są potwierdzeniem ogólnej dbałości o wygląd wnętrz. Trudno jednak stwierdzić, czy podolog również starannie dba o dezynfekcję stosowanych narzędzi. Tymczasem zaniedbywanie tego działania może prowadzić do poważnych zagrożeń.

Przede wszystkim zakażenia się groźnymi chorobami. Aby przekonać się, czy specjalista właściwie dezynfekuje narzędzia do pielęgnacji stóp czy plastyki wałów okołopaznokciowych, najlepiej zapytać o to bezpośrednio. Obowiązkiem podologii jest udzielenie odpowiedzi. Wszystkie narzędzia i akcesoria wielokrotnego użytku muszą być dokładnie dezynfekowane. W związku z tym konieczne jest stosowanie urządzeń, które zapewniają taki efekt albo wprowadzenie produktów jednorazowych. Dezynfekcję można też zlecić podmiotom zewnętrznym, ale coraz częściej kliniki podologiczne decydują się na zakup własnego sprzętu. Takim przykładem jest myjka ultradźwiękowa. 

Myjka ultradźwiękowa – charakterystyka

Myjka ultradźwiękowa działa skutecznie dzięki zjawisku kawitacji. W wyniku działania fal dźwiękowych, które są niewidoczne dla oka, powstają mikropęcherzyki powietrza. Wraz ze znajdującym się w urządzeniu płynem dezynfekującym powodują odrywanie się cząsteczek zanieczyszczeń i plam. Myjka ciśnieniowa pozwala na skuteczne czyszczenie różnych powierzchni bez stosowania działań mechanicznych. Jej używanie jest proste i szybkie. Dlatego jest chętnie wykorzystywana nie tylko w gabinecie podologicznym, ale również kosmetycznym, stomatologicznym czy fryzjerskim. Oprócz swojej funkcjonalności świetnie dopasowuje się do estetyki każdego pomieszczenia. Wykonana w neutralnych kolorach pasuje do różnych salonów i gabinetów. Niemniej jej najważniejszą funkcją jest dezynfekcja. Wybierając konkretne urządzenie, warto dopasować je do wymagań konkretnego gabinetu. Jakie czynniki wziąć pod uwagę? Przede wszystkim częstotliwość dezynfekcji oraz ilość dezynfekowanych przedmiotów. Mają one przełożenie na wielkość oraz pojemność urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno rozbudowane urządzenia o pojemności do 9 litrów, jak i kompaktowe przeznaczone do mniejszych obiektów. Wszystkie jednak cechują się dobrą skutecznością.

Zbiornik i kosz, czyli części myjki

Każda myjka ultradźwiękowa jest zbudowana ze zbiornika oraz kosza. Ich wymiary podawane są w milimetrach. Aby dopasować ich rozmiar, należy wziąć pod uwagę potrzeby konkretnego gabinetu. Znaczenie ma także wielkość umieszczanych w koszu akcesoriów. Nożyczki, cążki oraz inne elementy zestawu do pedicure medycznego powinny znajdować się w takim położeniu, by płyn dezynfekujący i powietrze miało swobodny dostęp do różnych ich powierzchni. W związku z tym wysokość kosza powinna odpowiadać najdłuższemu z narzędzi, np. do usuwania odcisków. Dzięki temu myjka może odpowiednio spełniać swoją rolę, skutecznie dezynfekują narzędzia.

Jakie znaczenie mają moc i częstotliwość ultradźwięków?   

artykuły podologiczne
artykuły podologiczne

Kolejnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest częstotliwość oraz moc myjki, która używana jest w gabinetach podologicznych. Obie mają bezpośredni wpływ na wydajność urządzenia. Częstotliwość decyduje między innymi o dokładności zabiegu. Natomiast im wyższa częstotliwość, tym mniejsza moc urządzenia. Z kolei wzrasta wtedy dokładność czyszczenia. Aby usunąć trudne zabrudzenia, najlepiej wybrać zatem urządzenie o mniejszej częstotliwości, ale większej mocy. Precyzję czyszczenia gwarantują natomiast urządzenia o wyższej częstotliwości. Jaką rolę pełni moc myjki? Przekłada się na objętość wody w zbiorniku. Większa myjka potrzebuje przetworników o większej sile. Dzięki temu może zapewnić skuteczną dezynfekcję w całym koszu. Jeśli warunek nie zostaje spełniony, skuteczna dezynfekcja odbywa się wyłącznie wokół przetworników. Zatem im większa myjka, tym wyższa jej moc.

O czym decyduje funkcja podgrzewania i sterowania?

Myjki ultradźwiękowe używane przez specjalistów podologów mogą mieć dodatkowe funkcje. Takim przykładem jest opcja podgrzewania. Wraz ze wzrostem temperatury w urządzeniu, rośnie jego skuteczność. To szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z uciążliwymi zabrudzeniami. W poradniach podologicznych, w których specjaliści korzystają z różnych narzędzi, potrzebne są specjalistyczne urządzenia. W związku z tym funkcja podgrzewania świetnie się tam sprawdza. Myjki różnią się także pod względem regulacji. Poszczególne opcje można ustawiać za pomocą pokręteł lub cyfrowego wyświetlacza. Pierwsza z metod jest starsza, ale jednocześnie mniej awaryjna. Zdecydowanie jest też mniej precyzyjna. Sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie występują trudne warunki (np. podwyższona wilgotność). Myjki ultradźwiękowe z wyświetlaczem cyfrowym są niezwykle praktyczne i wygodne. Dzięki czemu ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków  związanych z dezynfekcją narzędzi.