Wnętrze

Płytki podłogowe

Płytki podłogowe znane były już przed naszą erą, używano ich celem zdobienia pałaców oraz świątyń w dolinie Eufratu i tygrysu oraz w Perskim Imperium. Od tamtej chwili zmianie uległa metoda ich produkowania, a nawet też dotyczące ich właściwości. Można się zdziwić, ile typów płytek napotkamy obecnie w sklepach. Zwykle prostokątne albo kwadratowe, zwykle cienkie elementy mogą przybierać różne formy oraz kolorystykę, stanowiąc nietuzinkową ozdobę w środku wnętrz.

Różnorodne płytki do różnorodnych celów

Płytki są bez wątpienia jednym spośród najbardziej praktycznych sposobów wykończenia podłogi. Odznaczają się dłuższą żywotnością, aniżeli inne typy podłogi, nie będą wymagały dodatkowej konserwacji i nadają się idealnie pod podłogowe ogrzewanie. W efekcie podłogowe płytki nie są już ograniczane do mokrych obszarów, takich jak chociażby łazienki.

Płytki podłogowe
Płytki podłogowe

Ludzie starają się integrować takie wykończenia z większością pozostałych pomieszczeń we własnych domach. Istnieją pomiędzy nimi jednak spore różnice, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupów. Jeżeli zechcemy położyć płytki na podłodze, warto będzie się upewnić, iż nie nabywamy takich kafelków, które sprawdzają się na ścianach. Trzeba zdawać sobie sprawę z paru ważnych cech, które będą odróżniać podłogowe płytki od tych montowanych na ścianach. W odróżnieniu od bardzo gładkich ściennych płytek, podłogowe płytki nie powinny być zupełnie gładkie, żeby możliwe stało się utrzymywanie właściwego poziomu tarcia w czasie chodzenia.

Tak samo, podłogowe płytki zwykle posiadają zdolność do wchłonięcia wody na poziomie 3 procent – dużo niższą, aniżeli w wypadku ściennych płytek, która sięgnąć może nawet do 10 procent. Zagłębiając się nieco dalej w taką tematykę, odkryjemy, iż istnieje sporo różnorodnych typów płytek produkowanych z różnego surowca. Każdy spośród tychże rodzajów posiada cechy, które posłużyć mają charakterowi użytkowania, rozmiarowi oraz stylowi czy też udostępnionej przestrzeni do ułożenia. Poniżej prezentujemy listę najbardziej popularnych typów płytek:

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne wykonuje się z gliny oraz innego rodzaju naturalnych surowców wypalanych w specjalnych piecach. Są one wytrzymałe i sprawdzają się praktycznie rzecz biorąc w dowolnie wybranym pomieszczeniu domowym. Tego rodzaju płytki spotykane są w dużej różnorodności wzorów oraz kolorów. Używa się ich nierzadko w roli płytek podłogowych, jak również prysznicowych.

Płytki stanowiące imitację drewnianych paneli – czyli płytki drewnopodobne ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne, są także wykonywane z ceramicznego surowca. Łącząc naturalny wygląd drewna z wytrzymałością płytek, styl będący imitacją drewna jest mocnym trendem w branży zajmującej się podłogami. Bardziej wodoodporne i trwalsze aniżeli liściaste drewno, imitacje mają nam do zaoferowania praktycznie niczym nieograniczone opcje projektowania i pozostają wolne od zagrożeń powiązanych z kornikami. Nie trzeba ich również poddawać konserwacji.

Płytki gresowe 

Płytki wykonywane z gresu, robi się z gliny i poddaje obróbce w dużo wyższej temperaturze, aniżeli ceramiczne płytki nie porcelanowe. Powstały w ten sposób materiał jest za sprawą tego odporny i bardziej wytrzymały. W odróżnieniu od zwykłych ceramicznych płytek, płytki zrobione z gresu mogą być używane na zewnątrz z uwagi na swoją niewielką porowatość, jak i znakomitą odporność na ekstremalne temperatury.

Mozaiki

Przepiękne motywy powstające z niewielkich elementów są nierzadko spotykane w kuchniach oraz w łazienkach, niemniej jednak nadają się na pewno do każdego domowego pomieszczenia. Mozaiki wykonuje się zwykle z kawałeczków szkła w różnorodnym kolorze i o różnych wzorach. Nierzadko miesza się także surowce, z których powstają, żeby prezentowały się jeszcze bardziej atrakcyjnie. Szczelina pomiędzy elementami, zostaje wypełniona cementem albo zaprawą.

Trawertyn

Trawertynowe płytki produkuje się z pewnego typu wapienia, który stanowi uboczny produkt naturalnych, gorących źródeł artezyjskich oraz jaskiń w obrębie całej kuli ziemskiej. Surowiec ten dostępny jest w różnorodnym kolorze i odznacza się bardzo ciekawym designem. Szorstka tekstura oraz wgłębienia powstają za sprawą pęcherzy powietrza.

Stylowa powierzchnia takich płytek na podłogę wykonanych z trawertynu potrafi rozświetlać pomieszczenia i może im nadawać całkowicie naturalny wygląd. Jako surowiec przyjazny dla naturalnego środowiska, trawertyn jest w stu procentach biodegradowalny. Jest łatwy do naprawy i bardzo trwały, niemniej jednak zdecydowanie także droższy od wcześniej opisywanych surowców.

Lastryko 

Kafelki typu lastryko złożone są z różnorodnych surowców, które obejmują przede wszystkim szkło, kwarc, granit, jak i marmur ceramixplytki.pl/13-plytki-marmur. Proces przygotowawczy, to między innymi utwardzanie, dokładne szlifowanie, jak i polerowanie. Powstająca w ten sposób powierzchnia jest bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym, błyszcząca, gładka, jak i niezwykle trwała. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle silny wnętrzarski trend na naszym rodzimym rynku europejskim, ale nie tylko. Można go spotkać również w mieszkaniach usytuowanych poza terenem Europy.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl