Sklepy Uroda

Sklep kosmetyczny

Sklep kosmetyczny – jaki asortyment wybrać do takiego sklepu? Na rynku nie brakuje dobrze prosperujących sklepów z kosmetykami. Chcąc wypromować swój własny, musimy postawić na najwyższej jakości produkty, dopasowane do potrzeb współczesnego klienta. Jaki asortyment wybrać do sklepu kosmetycznego, tak aby być konkurencyjnym w jak największym stopniu?

Znane marki – czy nadal są w cenie?

Jeszcze kilka lat temu klienci bardzo chętnie wybierali przede wszystkim kosmetyki znanych marek. Wierzyli bowiem, że w przeciwieństwie do kosmetyków lokalnych producentów, prezentują najwyższą jakość. Dziś natomiast ich podejście jest nieco inne – najchętniej testują nowości, a zwłaszcza produkty oparte na naturalnych składnikach. Pozostaje więc pytanie, czy kosmetyki znanych marek wciąż są w cenie i warto w nie inwestować? Okazuje się, że tak, jednak kluczem do sukcesu jest zaoferowanie klientom także innych, mniej znanych im towarów.

Kosmetyki znanych marek wybierają ci, którzy przekonali się o ich skuteczności. Wbrew pozorom nie są oni w mniejszości – sporo klientów wciąż przedstawia konserwatywne podejście do kwestii związanych z zakupami. Pozyskanie kosmetyków znanych marek do naszego sklepu nie jest trudne. Możemy nabyć je w niemal każdej hurtowni bądź nawiązując współpracę bezpośrednio z producentem. Najczęściej jednak przedsiębiorcy decydują się na pierwsze z przedstawionych rozwiązań.

Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach – hit ostatnich sezonów

Klienci sklepów kosmetycznych coraz chętniej nabywają produkty, które oparte są na naturalnych składnikach. Nie zawierają sztucznych barwników, dodatków zapachowych czy innych, potencjalnie szkodliwych dla skóry substancji. Charakteryzują się wysoką skutecznością, a jednocześnie są wydajne. Dlatego też warto zaopatrzyć sklep w kosmetyki naturalne, a także produkty przyjazne środowisku naturalnego. Nie są one testowane na zwierzętach, a z ich produkcją nie wiąże się emisja dużej ilości szkodliwych substancji. Naturalne i ekologiczne kosmetyki są droższe, niż produkty znanych marek, jednak klienci obecnie są gotowi zapłacić więcej za wysokiej klasy towar. 

Kosmetyki dla wybranych grup wiekowych

Sklep kosmetyczny
Sklep kosmetyczny

Wybierając produkty do sklepu kosmetycznego, musimy skupić się przede wszystkim na potrzebach naszych klientów. Oznacza to konieczność dopasowania kosmetyków do wybranych grup wiekowych. Inne bowiem potrzeby mają osoby młode, inne natomiast osoby w wieku średnim lub starszym. Młodszym klientom możemy zaproponować produkty innowacyjne, ekologiczne, oparte na wysokiej jakości składnikach.

Kobiety i mężczyźni w wieku 20-30 lat najchętniej kupują kosmetyki oczyszczające, do pielęgnacji czy makijażu. Tymczasem w przypadku klientów w średnim i starszym wieku liczy się przede wszystkim wysoka skuteczność kosmetyków. Nieczęsto zmieniają oni swoje przyzwyczajenia, zatem starają się wybierać te produkty, które w największym stopniu spełniają ich oczekiwania. Często są w stanie zapłacić więcej, jeśli tylko kosmetyk okaże się skuteczny. W grupie wiekowej 40-60 lat dobrze sprawdzają się produkty o stonowanym zapachu, oparte na dobrze przyswajalnych przez skórę składnikach.

Oceniając, jakie kosmetyki wybrać do sklepu, musimy przede wszystkim określić docelową grupę klientów, do której chcemy trafić. Jeśli prowadzimy sklep kosmetyczny od dłuższego czasu, nie jest to trudne zadanie. Problem narasta, gdy dopiero rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej, nie wiedząc, kto właściwie zostanie naszym klientem.

Jak często wymieniać asortyment w sklepie?

Prowadząc sklep kosmetyczny, w krótkim czasie możemy przekonać się, że w kontekście wymiany asortymentu nie obowiązuje sezonowość. Wiele zależy bowiem od tego, jak sprzedają się poszczególne produkty. Nie wymieniamy tych, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów, jednak w każdym momencie możemy zaproponować im jakąś nowość. Ważną kwestią jest natomiast wymiana kosmetyków, które nie sprzedają się najlepiej. Nowym produktom, jakie zagoszczą na półkach sklepu kosmetycznego, dajmy około 2-3 miesiące. Jeśli w tym czasie nie zdobędą uznania klientów, możemy spróbować obniżyć cenę, oczywiście tak, aby nie być stratnym. Być może problemem jest właśnie wysoki wydatek, jaki trzeba ponieść, aby nabyć kosmetyk. Jeżeli takie działanie nie przyniesie rezultatów, to znak, że pora na wymianę asortymentu.

Postarajmy się znaleźć nowy produkt, który będzie posiadał zupełnie inne właściwości – być może właśnie on podbije serca klientów. Wymiana asortymentu może też nastąpić w momencie, gdy zauważymy, że nasz sklep odwiedzają klienci z innych grup wiekowych, niż dotychczas. Zadbajmy wtedy o ich potrzeby, zamawiając artykuły, wpisujące się w ich oczekiwania. Zwróćmy też uwagę na obowiązujące w danym czasie tendencje rynkowe. Postarajmy się nie przeoczyć żadnej nowości (na przykład produktu o innowacyjnym składzie), zwłaszcza takiej, która ma dużą szansę zdobyć popularność wśród klientów. Dzięki temu mamy większą szansę na wypromowanie naszego sklepu kosmetycznego także wśród osób, które do tej pory nie miały okazji zrobić w nim zakupów.