Motoryzacja Praca

Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku?

Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku? Myjnie samochodowe cieszą się ogromną popularnością wśród klientów, chociażby ze względu na fakt, iż prawo zabrania mycia pojazdów nawet na własnej działce. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad otwarciem własnej myjni, najlepiej bezdotykowej. Niemniej jednak, zanim zaczniemy prowadzić działalność, będziemy musieli dopełnić kilku ważnych formalności. Jak krok po kroku otworzyć myjnię samochodową?

Krok pierwszy – sprawdź możliwości

Zanim przejdziemy do realizacji konkretnych celów, musimy zastanowić się, czy w ogóle są one realne. Tak samo jest w przypadku, gdy planujemy otworzyć własną myjnię samochodową. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić dostępność działki pod budowę takiej myjni. Lokalizacja musi być atrakcyjna z punktu widzenia klienta, lecz jednocześnie istotne, aby spełniała pewne normy techniczne. Przede wszystkim musi mieć ona odpowiednią wielkość, tak aby można było zmieścić na niej wszystkie stanowiska. Sprawdźmy, czy jest podłączona do mediów – w przeciwnym razie czeka nas sporo pracy, aby doprowadzić do działki prąd, gaz czy wodę. Działkę pod budowę myjni możemy zakupić lub wydzierżawić. O wiele korzystniejsze jest pierwsze rozwiązanie, gdyż daje nam pewność, że nikt nie wypowie nam umowy ani nie zmieni jej warunków. Jeśli zdecydujemy się już na konkretne miejsce do prowadzenia działalności, to przemyślmy jeszcze kwestię funduszy. Budowa myjni bezdotykowej wiąże się z koniecznością wydatkowania od 100 do nawet 500 tysięcy złotych. Część środków możemy pozyskać w ramach dotacji, jednak większość wydatków będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Zastanówmy się więc, czy wystarczy nam pieniędzy, aby dokończyć inwestycję. 

Sprawdź również:

Krok drugi – niezbędne formalności urzędowe

Aby wybudować myjnię bezdotykową na działce, będziemy potrzebowali zgody odpowiednich organów. Musimy więc złożyć wniosek wraz z projektem, a następnie oczekiwać na decyzję. Projekt realizuje doświadczony budowlaniec bądź inna osoba, posiadająca właściwe uprawnienia. Pamiętajmy także o pozostałych kwestiach formalnych. Wśród nich musimy uwzględnić założenie działalności gospodarczej. Najczęściej myjnia bezdotykowa prowadzona jest w formie jednoosobowej działalności, którą możemy założyć w dosłownie jeden dzień, bez wychodzenia z domu. Będziemy jednak musieli poczekać na nadanie numerów NIP oraz REGON. Po zarejestrowaniu działalności, zgłośmy się do właściwego oddziału ZUS. Jeśli pracujemy na etapie i zarabiamy przynajmniej minimalną pensję krajową, będziemy płacić jedynie składkę zdrowotną. W przeciwnym razie musimy opłacać pełny ZUS. Ważny jest także wybór odpowiedniej formy opodatkowania i dokonanie zgłoszenia we właściwym urzędzie skarbowym. Niektóre kwestie formalne może za nas załatwić księgowa, dlatego większość przedsiębiorców w pierwszej kolejności decyduje się również wybrać odpowiednie biuro rachunkowe do współpracy.

Krok trzeci – zakup i montaż odpowiedniego sprzętu

Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku?
Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku?

Gdy już dopełnimy wszelkich formalności, możemy zacząć kompletować sprzęt. Warto rozejrzeć się za nim nieco wcześniej, gdyż czasami musimy dosyć długo czekać na jego dostawę. Pamiętajmy, że na rozwoju własnego biznesu nie warto oszczędzać, zwłaszcza jeśli planujemy zacząć zarabiać w jak najkrótszym czasie. Wyposażenie myjni wielostanowiskowej to spory wydatek, jednak zwrócić się on w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego też postawmy na ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, które są szczególnie doceniane przez klientów. Typowa kolejność prac przy wyposażeniu myjni samochodowej to: podłączenie płyty betonowej i mediów, montaż systemów oraz odbiór protokołu, który należy dostarczyć do wraz z wnioskiem do Inspektora Nadzoru Budowlanego. Po uzyskaniu wszelkich zgód możemy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz klientów, a jednocześnie osiągać pierwsze zyski.

Najczęstsze problemy, jakie napotykają początkujący przedsiębiorcy

Początkujący przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, jak zabrać się do otwarcia własnej myjni samochodowej. Formalności do dopełnienia jest naprawdę sporo, a nawet najmniejszy błąd w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się katastrofalny w skutkach. Podstawowym problemem jest brak zabezpieczenia odpowiednich funduszy. W efekcie zostajemy z myjnią, która jest ukończona na przykład w połowie – taki punkt absolutnie nie może funkcjonować. Drugim problemem jest zakup materiałów i sprzętu, zanim jeszcze zdecydujemy się założyć działalność gospodarczą. Jest to błąd, ponieważ dostawca sprzętu nie może wtedy wystawić faktury na firmę, przez co my nie możemy jej rozliczyć w kosztach. Zdarza nam się również zapominać o niektórych kwestiach formalnych, takich jak dokonanie niezbędnych zgłoszeń. W skrajnych przypadkach mogą zostać na nas nałożone dotkliwe kary, dlatego lepiej pilnować wszelkich terminów i zgód. Pamiętajmy, że w razie potrzeby możemy skorzystać z pomocy fachowców – prawnika, księgowego czy budowlańca. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a my będziemy mogli wreszcie zacząć zarabiać.