Nieruchomości Usługi

Mieszkanie nad morzem – inwestycja na lata?

Mieszkanie nad morzem – inwestycja na lata? Apartamenty nad morzem są obecnie bardzo popularne. Dotyczy to głównie szerokiego grona inwestorów lokujących swój kapitał w nieruchomości. Czy mieszkania przy plaży naprawdę będą dobrą inwestycją w ciągu najbliższych kilku lat? Odpowiadamy.

Dlaczego nad morzem?

Zacznijmy od tego, że nie każdy rozumie fenomen inwestowania w nieruchomości. Problem w tym, że inwestycje finansowe już dawno przestały się opłacać. Założenie lokaty przynosi zero zwrotów, podczas gdy inne produkty finansowe są znacznie bardziej ryzykowne. Tymczasem nieruchomości wciąż wydają się być dobrym produktem inwestycyjnym. Po pierwsze, są względnie bezpieczne. Po drugie, jest to całkiem bezpieczna inwestycja. Jeszcze do niedawna inwestorzy chętnie kupowali mieszkania w dużych miastach. Następnie wynajmują je lub odsprzedają z zyskiem. Problem w tym, że nabywcy nie są już zainteresowani mieszkaniami w apartamentowcach.

Dziś coraz więcej osób decyduje się na dom wolnostojący zamiast tradycyjnego mieszkania. Inaczej jest jednak w nadmorskich miastach. Nadal popularne są tu mieszkania w blokach. Co więcej, apartamenty nad morzem https://marina-developer.pl/nowe-mieszkania-i-apartamenty-nad-morzem/ możemy również wynajmować turystom w ramach wynajmu krótkoterminowego. Mamy również możliwość wynajmu mieszkań studentom, jeśli zdecydujemy się na wyjazd do większego miasta jakim jest Gdańsk. Oznacza to, że inwestycja zwraca się na wiele sposobów. Choć fajne, Polskie Morze od wielu lat cieszy się popularnością. Co ciekawe, nie tylko wśród turystów. W nadmorskim mieście powstaje wiele miejsc pracy, dlatego chętnie zjeżdżają się tam ludzie z całej Polski, a także zza wschodniej granicy.

Początkowy kapitał

Ceny na rynku nieruchomości nie spadają od dłuższego czasu. W zeszłym roku mogliśmy zaobserwować lekki spadek, ale był on chwilowy i niestety spadek był bardzo mały. Cały czas najdroższym miastem w Polsce pod względem zakupów nieruchomości pozostaje Gdańsk. Niewiele lepiej jest jednak w innych nadmorskich miastach. Dlatego istnieje wiele nieruchomości, które czekają na inwestorów do kupienia i wynajęcia. Niestety, aby zacząć, potrzebujemy dużego kapitału. Średnio za mieszkanie musimy zapłacić nawet pół miliona. Ceny rosną, gdy mówimy o lepszych lokalizacjach. Wyższe nakłady inwestycyjne oznaczają dłuższe oczekiwanie na ich zwrot. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy decydujemy się na natychmiastową sprzedaż mieszkania na Sardynii https://sardynianieruchomosci.pl/. Nie można jednak mówić o inwestycjach długoterminowych, ale o krótkoterminowych inwestycjach kapitałowych.

Zarządzanie własnością

Poza kwestiami finansowymi ważne jest również dobre zagospodarowanie nadmorskiego apartamentu. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mieszkający na obszarach przybrzeżnych nie mają z tym większego problemu. Mogą udać się do miast, w których są właścicielami nieruchomości. Mogą spotykać się z potencjalnymi najemcami i rozwiązywać spory. Jednak prawdziwy problem pojawia się, gdy na co dzień mieszkamy po drugiej stronie Polski. Zdalne zarządzanie apartamentami często nie jest możliwe. Tak, nawet z Zakopanego nad morze możemy dotrzeć w kilka godzin, ale często obowiązki zawodowe czy rodzinne po prostu nam na to nie pozwalają. Oznaczało to konieczność wynajęcia agencji nieruchomości do zarządzania mieszkaniem w naszym imieniu. Jej pomoc może być bezcenna, ale z drugiej strony za nią też musimy dużo dać. To z kolei wydłuża oczekiwanie na zwrot z inwestycji. Pamiętajmy, że zarządzanie nieruchomościami to coś więcej niż tylko bieżące płatności. Nadal musimy przekazywać klucze nowym najemcom, rozwiązywać spory i przejmować kontrolę nad mieszkaniami, gdy są puste.

Zalety inwestowania w apartamenty nad morzem

Mieszkanie nad morzem – inwestycja na lata?
Mieszkanie nad morzem – inwestycja na lata?

Wiemy już, ile trzeba zainwestować w mieszkanie nad morzem. Inwestycja ta ma jednak wiele zalet. Zacznijmy od aspektu finansowego. Jeśli nieruchomości nad morzem są tak drogie, to też są wynajmowane po wysokich czynszach. Oznacza to, że możemy zaoferować wyższe ceny niż inne duże miasta. Dotyczy to zarówno wynajmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego. Co więcej, odnotowaliśmy bardzo duży popyt na mieszkania nad morzem. Oznacza to, że nie mamy problemu ze znalezieniem potencjalnych właścicieli.

Eksperci nie spodziewają się znacznego spadku cen nieruchomości w ciągu najbliższych kilku lat. Dotyczy to głównie dużych miast i nadmorskich kurortów. Pamiętajmy, że obecnie na rynku nie ma produktu inwestycyjnego tak niezawodnego i opłacalnego jak nieruchomości. Jeśli dodać do tego fakt, że popularność zagranicznych kurortów wśród Polaków spada, możemy liczyć na to, że będą oni częściej przyjeżdżać nad polskie morze, a co za tym idzie – na szybszy zwrot z inwestycji. Weźmy pod uwagę, że nad morzem powstaje wiele miejsc pracy, ale przybysze muszą gdzieś mieszkać. Większość z nich nie kupuje domów, tylko wynajmuje mieszkania. Dlatego zakup nieruchomości pod wynajem może być inwestycją długoterminową.