Zdrowie

Uzależnienie od hazardu – jak pomóc?

Czym jest uzależnienie od hazardu? Jak pomóc osobie zmagającej się na co dzień z takimi właśnie problemami? Chcesz się tego dowiedzieć? W takim razie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym cechuje się uzależnienie od hazardu?

Nie brakuje osób zastanawiających się, co to jest uzależnienie od hazardu. Na początek warto dokładnie scharakteryzować ten problem. Okazuje się zaś, że sprawa jest dość zagmatwana. Uzależnienie od hazardu może dotyczyć rozmaitych sytuacji. Wszak obecnie ne brakuje wielu pokus na tym polu. Chodzi na przykład o nałogowe obstawianie lotto, czy kupowanie zdrapek. A przecież nie brakuje miejsc, gdzie można to robić. Nie tylko stacjonarnie, lecz także internetowo. Nie może zatem zaskakiwać, że problem staje się niestety coraz powszechniejszy… Podobnie jest z zakładami sportowymi. Jest wiele osób, które interesują się sportem i chcą na tym sporo zarobić. Problem polega jednak na tym, że w pewnym momencie w ogóle tego nie kontrolują. Czego jeszcze może dotyczyć hazard? Między innymi ruletki, automatów do gier, czy nawet kart… Tak samo sprawa wygląda biorąc pod uwagę takie zagadnienia, jak wyścigi konne, wyścigi psów, czy nawet… konkursy. Są bowiem osoby uzależnione od tego aspektu. A przecież obecnie nie brakuje na przykład stacji radiowych, które nachalnie wręcz namawiają do wysyłania kolejnych SMS-ów… Uzależnić można się także od gry na giełdzie. Jest zatem tutaj jeden wspólny mianownik. Hazard to każda dziedzina, która wiąże się z inwestowaniem pieniędzy i potencjalnymi wygranymi. Nie da się ukryć, że granie dodaje także emocji. Niektórzy robią to zatem także dla adrenaliny, której brakuje im w codziennym życiu. Jak zaś objawia się uzależnienie od hazardu? Jak pomóc takim osobom? Są pewne charakterystyczne zachowania. Hazard staje się motywem przewodnim w życiu. Obowiązki domowe, w pracy itp. schodzą na dalszy plan. Tak samo, jak relacje z domownikami oraz kolegami, znajomymi itp. Niestety, bez pomocy specjalistów nie można sobie z tym aspektem poradzić. Hazardzista ma coraz większe kłopoty w sferze emocjonalnej. Nie jest w stanie normalnie dogadać się z najbliższym otoczeniem. Kolejne porażki wpędzają hazardzistów zaś w coraz większe zdenerwowanie. Nie da się ukryć, że cierpią także finanse. Chęć odgrywania się jest na tyle silna, że osoby uzależnione przegrywają oszczędności swoje, bliskich, a także pożyczone pieniądze. W skrajnych przypadkach ludzie chorzy… kradną gotówkę (lub uciekają się do innych, nielegalnych metod), by tylko mieć na obstawianie itp. W zdecydowanej większości przypadków kończy się to zaś oczywiście kolejnymi stratami.

Dlaczego warto zapisać się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień?

Nie da się ukryć, że kluczem do wyjścia z nałogu jest zrozumienie własnego problemu. Często to właśnie z tym jest największy kłopot. Jak można sobie pomóc? Albo komuś ze swojego bliskiego otoczenia? Eksperci rekomendują wizyty w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień. Warto dodać, że pracują tam zaś naprawdę bardzo dobrej jakości specjaliści. Co warto wiedzieć na temat takich osób? Są to fachowcy posiadający dużo wiedzy i doświadczenia. Na szczęście eksperci ani przez moment nie mają nawet zamiaru spoczywać na laurach. Interesuje ich bowiem ciągły, permanentny rozwój. Ważne jest to, by takie osoby potrafiły rozmawiać z ludźmi uzależnionymi. Każdy bowiem podkreśla, że jeśli Pacjent zrozumie, w jakim położeniu się znalazł, to jest możliwe wyjście z tarapatów. Żadne nakazy oraz przymusy nic nie zmienią. W związku z tym terapia ma na celu zmianę podejścia do tej kwestii. O czym jeszcze nie można zapominać? Skuteczne leczenie polega na tym, że Pacjent zaczyna rozumieć, jakie są skutki jego uzależnienia. Nie tylko dla niego, samego, ale także dla najbliższego otoczenia. Zazwyczaj bowiem sporo osób jest w to wszystko wplątane… Psychoterapeuci (pracujący w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień) pomagają także znaleźć sposoby, by wiedzieć, jak sobie radzić, gdy nachodzi ochota na obstawianie na przykład meczu swojej ulubionej drużyny piłkarskiej albo koszykarskiej…

Jak jest leczone uzależnienie od hazardu?

Jak jest leczone uzależnienie od hazardu? Jak pomóc – w sposób efektywny – Pacjentom? Okazuje się, że są rozmaite sposoby na leczenie hazardu. Zazwyczaj fachowcy muszą dokładnie określić stan Pacjenta. Zwłaszcza że niektórzy uzależnieni nie mówią całej prawdy o swoich problemach. Bardzo ważna jest profesjonalnie przeprowadzona terapia indywidualna. Co dzieje się natomiast w dalszej kolejności? Czasami stosowana jest także terapia grupowa. Warto jednak wspomnieć o pewnym aspekcie. Do takiej formy dopuszczane są tylko osoby, które już zrozumiały w dużej mierze swój problem. Tak, by nie demoralizować innych członków zajęć swoimi nietrafionymi poglądami. Bardzo dużo fachowców w toku leczenia stosuje tak zwany model Minnesoty. Co jeszcze jest wykorzystywane? Chodzi między innymi o techniki relaksacyjne oraz samoobserwację. Pacjent zapisuje swoje odczucia, które są potem analizowane na zajęciach.