Endermologia – wskazania i przeciwwskazania
Wiele kobiet zmaga się z defektami skóry, które powodują powstawanie kompleksów oraz zaniżają samoocenę. Cellulit, nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej czy niezbyt jędrny naskórek – to tylko niektóre problemy, które powodują dyskomfort podczas wyjścia na plażę czy basen. Kiedy odpowiednia, zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna nie przynoszą rezultatów, warto pomyśleć nad zabiegami, które dzięki postępowi technicznemu oferują salony kosmetologiczne. Jedną z innowacyjnych propozycji jest endermologia. Zabieg endermologii, dzięki wykorzystaniu podciśnienia, głęboko oddziałuje na skórę, powodując poprawę jej kondycji, widoczną redukcję cellulitu oraz tkanki tłuszczowej. To świetny sposób, aby bez użycia metod medycyny estetycznej poprawić i wysmuklić sylwetkę. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania endermologii? Na czym polega zabieg?
Na czym polega endermologia?
Endermologia jest zabiegiem, który wykonuje się z użyciem specjalistycznego urządzenia. Maszyna, wyposażona jest w głowicę z różnymi rozmiarami końcówek, dlatego z powodzeniem endermologia może być wykonywana na różnych partiach ciała, jak brzuch, uda, pośladki, czy ramiona oraz twarzy – jedynym obszarem, na którym nie zaleca się przeprowadzania zabiegu są piersi. Zabieg polega na wytworzeniu bardzo silnego ciśnienia, którego zastosowanie imituje na skórze bardzo głęboko masaż, sięgający aż do tkanki łącznej. Podciśnienie wywołuje silne drganie, które jest w stanie rozbijać komórki tłuszczowe, redukować cellulit, wpływać na jędrność naskórka oraz jego koloryt. Dodatkowo, działanie masażu usprawnia i uaktywnia metabolizm tkanki tłuszczowej, co w efekcie pomaga wysmuklić sylwetkę i nadać jej pożądany kształt. To bezinwazyjny zabieg, który po zastosowaniu na skórę twarzy widocznie poprawia jej kontur, a także pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, co pozwala na niwelowanie zmarszczek. Do zabiegu wymagane jest założenie specjalistycznego kostiumu. Strój jest wykonany z odpowiedniego materiału, który stanowi izolację, przed zbyt intensywnym działaniem głowicy, na przykład mikro urazami mechanicznymi lub zadrapaniami.
Wskazania do wykonania endermologii
Endermologia jest zabiegiem, który można wykonać na różnych partiach ciała oraz twarzy. Mimo, że efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, specjaliści zalecają wykonanie serii masaży, które pozwolą uporać się z różnego rodzaju defektami skóry. Zabieg jest bezbolesny, a odczuwanie bólu podczas przesuwania głowicy jest zależne od osobistych odczuć.
Wskazaniami do wykonania endermologii są:
- zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, która jest trudna do usunięcia poprzez stosowanie diety oraz ćwiczeń,
- obecność cellulitu – tłuszczowego oraz wodnego,
- brak jędrności naskórka,
- zmarszczki oraz nieelastyczna skóra na twarzy, szyi i dekolcie,
- chęć wymodelowania sylwetki,
- potrzeba poprawienia krążenia krwi oraz limfy,
- spięte mięśnie oraz „sztywne” stawy, które powodują dyskomfort,
- przygotowanie i regeneracja mięśni do mocnej aktywności fizycznej,
- występowanie obrzęków i zastojów wodnych w ciele,
- posiadanie blizn po oparzeniach lub operacjach,
- bóle mięśniowe,
- przebarwienia na ciele lub twarzy,
- widoczne oznaki starzenia się skóry,
- rozstępy.
Podczas trwania serii zabiegów endermologii, zalecane jest stosowanie zdrowej diety, umiarkowanej aktywności fizycznej oraz picia dużej ilości wody. To czynniki, które pomaga uzyskać jeszcze lepsze efekty pracy z urządzeniem.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu endermologii
Zabieg endermologii, dzięki użyciu podciśnienia, bardzo silnie oddziałuje na ciało i tkanki, dlatego też posiada pewne ograniczenia, przez co nie każdy może go wykonać. Pierwsza wizyta, w celu opracowania planu i częstotliwości masaży powinna być poprzedzona dokładnym i wnikliwym wywiadem, który pozwala kosmetologowi poznać stan zdrowia klienta, tryb życia oraz jego oczekiwania. Pozwoli to uniknąć niepożądanych efektów, które mogłyby pojawić się, w razie posiadania przeciwwskazań.
Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie endermologii należą:
- żylaki,
- zapalenie żył i innych naczyń krwionośnych,
- naczyniaki na ciele lub twarzy,
- choroby naczyń krwionośnych,
- aktywne choroby nowotworowe,
- infekcje skóry,
- stany zapalne widoczne na skórze,
- aktywne zakażenie wirusowe lub bakteryjne naskórka,
- okres ciąży, połogu oraz czas karmienia piersią,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- istnienie uszkodzeń skóry i naskórka pochodzenia mechanicznego, czyli zadrapania, skaleczenia, otwarte rany,
- trądzik na skórze twarzy,
- trądzik różowaty,
- posiadanie stymulatora serca,
- nieprawidłowa praca wątroby, w szczególności jej niewydolność,
- posiadanie różnego rodzaju implantów w ciele.
Przeprowadzenie serii zabiegów masażu endermologicznego pozwala uzyskać zadowalające efekty, które widocznie odmładzają skórę, redukują nadmiar tłuszczu i cellulitu, niwelują zmarszczki oraz wysmuklają sylwetkę. Masaż pozwala na stymulację organizmu i jego komórek do szybkiej odnowy skóry na danych obszarach, co pozwala na usunięcie posiadanych defektów.