Hobby Turystyka

Jakie jachty bez uprawnień?

W dzisiejszych czasach jachty cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze kilka lat temu każdy z nas musiał posiadać specjalne uprawnienia, jednakże aktualnie niemalże każdy z nas może wynająć jacht żaglowy lub łódź motorową. W jakich sytuacjach możemy żeglować bez uprawnień? Jakimi jachtami możemy żeglować bez patentu? Jakie dokumenty powinniśmy mieć ze sobą pływając jachtem bez uprawnień? W jaki sposób wyposażone są jachty dostępne bez uprawnień? Czy czarter bez uprawnień jest bezpieczny? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

W jakich sytuacjach możemy żeglować bez uprawnień?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że możliwe jest żeglowanie bez patentów, tj. kurs na patent sternika motorowodnego w Szczecinie. Oczywiście wiąże się to jednak ze stosunkowo dużą liczbą ograniczeń, o których należy pamiętać. Jeśli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem jachtu żaglowego bez żadnych uprawnień, wówczas jest to możliwe pod warunkiem, że pojazd będzie posiadał maksymalną długość kadłuba 7,5 metra. Co ciekawe, istnieje możliwość pływania na jachcie motorowym o mocy silnika do 75 kW i długości kadłuba do 13 metrów. Jedynym warunkiem jest jednak problematyczne ograniczenie konstrukcyjne, które powoduje, że maksymalna prędkość jachtu może wynosić 15 km/h. Nie zmienia to jednak faktu, że wiedza i doświadczenie mają bardzo duży wpływ. Nie mając pojęcia o żeglowaniu istnieje prawdopodobieństwo, że bosman nie udostępni nam swojego sprzętu. Część osób może znać się jednak na rzeczy i nie posiadać uprawnień, ze względu na to, że żeglowaliśmy do tej pory na nieco mniejszych pojazdach morskich. W przypadku większych jednostek możemy żeglować jedynie jako załogant. Jest to jednak świetna sposobność do tego, aby nabyć niezbędne umiejętności. W praktyce nie ogranicza nas niemalże żaden aspekt. Problematyczna może być jedynie choroba morska.

Jakimi jachtami możemy żeglować bez patentu?

Jak już pisaliśmy w poprzednim akapicie, prowadzenie jachtu żaglowego, którego długość kadłuba wynosi maksymalnie 7,5 metra, nie wymaga od nas uprawnień. Pamiętajmy jednak, że długość kadłuba to nie to samo co całkowita długość. Z praktycznego punktu widzenia wiele firm nadal wymagają od swoich klientów, że ci się wylegitymują i pokażą przynajmniej patent żeglarza. Ulega to jednak dynamicznym zmianom, ze względu na rosnącą popularność nowych przepisów. Gdybyśmy mieli wskazać kilka najpopularniejszych jachtów, które możemy wynająć bez uprawnień, wówczas wskazalibyśmy te następujące: Antila 22, Antila 24.4, Antila 24, Mariner 24, Tes 678, Mexus 24, Phobos 25, Aquatic 25, Sasanka Viva 700, Sasanka Viva 21.

Jakie dokumenty powinniśmy mieć ze sobą pływając jachtem bez uprawnień?

Prowadzenie jachtu bez uprawnień nie zwalnia nas z obowiązku posiadania kilku dokumentów, które umożliwiają legalne przemieszczanie. Kluczowe jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia związanego z bezpieczeństwem na wodzie, które wystawiane jest przez armatora jachtu. Konieczne okaże się również zaświadczenie producenta jachtu, że konstrukcja pojazdu uniemożliwia rozwinięcie prędkości większej niż 15 km/h. W przypadku jachtów, których moc wynosi więcej niż 20 KM lub tych żaglowych o długości powyżej 12 metrów, konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego jachtu.

W jaki sposób wyposażone są jachty dostępne bez uprawnień?

Jachty dostępne bez uprawnień nadal są bardzo komfortowe i przystosowane do początkujących załóg. Mogą być one przeznaczone dla różnej liczby osób- najczęściej od 3 do 8. Wewnątrz znajduje się kabina sanitarna z chemicznym WC, instalacja wodna, instalacja elektryczna, instalacja gazowa, kuchenka, lodówka, a także podstawowe wyposażenie żeglarskie. W skład tego ostatniego wchodzą różne rodzaje żagli, brama do kładzenia masztu, silnik zaburtowy, miecz obrotowy, płetwy na pawęże. Wiele jachtów bez uprawnień wyróżniają się także ogrzewaniem olejowym lub gazowym, przez co spędzanie czasu w pomieszczeniach jest nieco bardziej komfortowe. Możemy liczyć na wysoki komfort noclegu z dziećmi. Czarterując mamy możliwość cumowania zarówno w portach, jak i na dziko, bowiem jachty wyróżniają się małym zanurzeniem.

Czarter bez uprawnień – czy jest to bezpieczne?

Wiemy już niemalże wszystko na temat jachtów dostępnych bez uprawnień. Warto jednak posiąść jeszcze kilka informacji na temat bezpieczeństwa czarteru bez uprawnień. Nie da się ukryć, że kurs żeglarski może okazać się doskonałym sposobem na to, aby wzmocnić żeglarską pasję. Pomimo wszystko pierwsze kroki możemy także stawiać w pełni bezpiecznie bez wcześniej wspomnianych uprawnień. Możemy dopytać doświadczone osoby i poprosić o szybkie przeszkolenie. Po kilku dniach nauki pod okiem doświadczonego sternika zdecydowana większość załóg jest w stanie na własną rękę sterować jachtem i wykorzystać możliwość poruszania się jachtami bez patentu. O ile zachowujemy się rozważnie i potrafimy reagować na potencjalne niebezpieczeństwa, wówczas nie musimy obawiać się podróżowania jachtem.